سلطان‌محمدی: فتحی در «پستچی سه بار...» حرکتی رو به جلو دارد

/نقد شفاهی فیلم‌های اکران/
سلطان‌محمدی: فتحی در «پستچی سه بار...» حرکتی رو به جلو دارد

 
خبرگزاری فارس: «حسین سلطان‌محمدی» با بیان این که «حسن فتحی» در «پستچی سه بار در نمی‌زند» حرکتی رو به جلو دارد، گفت: درک داستان این فیلم سخت است و کاش فیلم با بیان ساده‌ای کار می‌شد تا قابل فهم باشد.

 

«حسین سلطان‌محمدی» در گفت‌و گو با خبرنگار سینمایی فارس در مورد فیلم «پستچی سه بار در نمی‌زند» ساخته حسن فتحی، گفت: در مجموع درک این فیلم، این که روند قصه چطور پیش می‌رود و حلاجی کردن آن برای تماشاگر عادی سینما سنگین است.
وی افزود: فیلمنامه طوری پیش می‌رود که مخاطب نمی‌تواند همراه با قصه جلو برود و در مقطعی جا می‌ماند. دلیلش هم این است که همان‌طور که گفتم، فیلم برای مخاطب ثقیل است اما در صورتی که چند بار این فیلم را با تعمق ببینیم، متوجه می‌شویم خیلی هم نیاز نبوده که داستان فیلم اینقدر چندلایه و پیچیده باشد تا نتوان درگیر قصه شد.
وی در ادامه افزود: یکی از نقاط مثبت «پستچی سه بار در نمی‌زند» این است که از سینمای عامه‌پسند عبور کرده است و مخاطب را وادار به فکر کردن می‌کند، اما اگر از داستانی ساده‌تر استفاده می‌شد، قابل فهم‌تر بود.
این منتقد گفت: نوع تصاویری که برای دستیابی به فضای وحشت در این فیلم استفاده شده، جالب توجه است. حرکات دوربین و کار با نور نشان از تلاش یک تیم حرفه‌ای است و در مجموع - به غیر از «باران کوثری» - بازی‌های متنوع و خوبی را در فیلم شاهد هستیم.
وی درباره نزدیک شدن این فیلم به ژانر وحشت، اظهار داشت: اصولاً ما تعریف درستی از ژانر ترس در سینمای ایران نداریم. منظم کار نمی‌کنیم و تعریف‌مان هم فارغ از تعریف هراس در فیلم‌های روز دنیا است. زیاد ایرانی فکر می‌کنیم و خروجی متفاوتی داریم اما در کل باید بگویم این ژانر در سینمای ایران درست جا نیفتاده است و معتقدم تنها اگر سیستماتیک کار شود، خروجی‌های خوبی در این ژانر خواهیم داشت.
وی در ادامه گفت: گرچه درک داستان «پستچی سه بار در نمی‌زند» سخت است، اما در مجموع باید تلاش «حسن فتحی» را ستود چرا که در این فیلم به نسبت دیگر آثارش، حرکت رو به جلویی داشته است.
وی درباره فروش این فیلم گفت: گرچه باز هم تأکید می‌کنم در صورت استفاده از یک روایت ساده‌تر، تماشاگر بهتر با فیلم ارتباط برقرار می‌کرد اما استقبال از این فیلم مطلوب است. امروز به واسطه فیلم بی‌نظیر «درباره الی...» ساخته اصغر فرهادی، تماشاگران زیادی برای دیدن فیلم به سالن‌ها می‌‌آیند و این ما را به آینده این سینما امیدوار می‌کند.

/ 0 نظر / 15 بازدید