کوثری: جشنواره فیلم‌های ورزشی نگاه‌ها را به ورزش سوق می‌دهد

/جشنواره فیلم‌های ورزشی/
کوثری: جشنواره فیلم‌های ورزشی نگاه‌ها را به ورزش سوق می‌دهد

 

خبرگزاری فارس: «جهانگیر کوثری» گفت: جشنواره فیلم‌های ورزشی می‌تواند نگاه را به سمت ورزش سوق دهد.

 

به گزارش خبرگزاری فارس به نقل از ستاد خبری هشتمین جشنواره فیلم‌های ورزشی تهران، این تهیه‌کننده اظهار داشت: به طور کلی در سینمای ایران و جهان، فیلم‌های ورزشی با استقبال عمومی روبرو نمی‌شوند و هیچگاه نتوانسته‌اند علیرغم جذابیت‌های فراوانی که دارند، در گیشه نمایش موفق عمل کنند.
وی افزود: به اعتقاد من مهم‌ترین دلیل این موضوع این است که ورزش و سینما دو مقوله کاملاً متفاوت از هم هستند که هیجان ورزش هیچگاه از طریق پرده نقره‌ای سینما به مخاطب منتقل نمی‌شود، هر چند که بهترین کارگردان‌های دنیا پشت دوربین باشند اما بازهم مردم شور و هیجان زنده ورزش را بیشتر دوست دارند.
کوثری خاطرنشان کرد: البته کارگردان های معتبری در جهان در این زمینه فیلم ساختند و به عنوان مثال «جان هیوستون» فیلم دیدنی «فرار به سوی پیروزی» را با حضور چهره‌های افسانه‌ای فوتبال و سینما کارگردانی کرد، اما این فیلم خوش ساخت هم نتوانست توفیقی در گیشه نمایش داشته باشد.
این تهیه کننده با سابقه سینمای ایران ادامه داد: البته یک سری فیلم ها هم هستند که با استفاده از بار دراماتیک قوی‌تر در کنار درون مایه‌ای از ورزش همانند فیلم «مرثیه‌ای برای یک سنگین وزن» توانستند با مخاطبان ارتباط برقرار کنند و یا در سینمای ایران هم برخی فیلم‌های با استفاده از چهره‌های مشهور فوتبال ساخته شدند اما هیچکدام با استقبال شایسته‌ای مواجه نشد و به همین دلیل به عنوان کسی که سال‌ها هم در ورزش و هم در سینما حضور داشته‌ام، معتقدم که تلفیق این دو موضوع خیلی مورد استقبال مخاطبان سینما قرار نمی‌گیرد.
وی در عین حال تأکید کرد: البته وجود جشنواره‌هایی نظیر جشنواره بین‌المللی فیلم‌های ورزشی تهران برای سینما بسیار خوب است چرا که به هر صورت بخشی از سینمای جهان اختصاص به فیلم ورزشی دارد و این جشنواره‌ها می‌توانند نگاه را به سمت ورزش سوق دهد اما برای ارتباط مناسب این دو مقوله با یکدیگر باید یک کار کارشناسی صورت گیرد.
جهانگیر کوثری در خاتمه اظهار داشت: شرایط اکران سینما به گونه‌ای است که به اعتقاد من بهترین متن‌ها و بهترین ترکیب بازیگران هم نمی‌توانند اکران موفقی داشته باشند و من این موضوع را به وضوح در زمان اکران فیلم «کتونی سفید» که فیلمی کاملاً استاندارد است از نزدیک لمس کردم.

/ 1 نظر / 48 بازدید
مهدی

یاسر باقری یکی از بازداشت شدگان وقایع اخیر ایران