بازگشت زندگی به تئاتر/ 13 نمایش روی صحنه می‌رود

گزارش هفتگی تئاتر/

بازگشت زندگی به تئاتر/ 13 نمایش روی صحنه می‌رود

 

مجموعه تئاتر شهر‌و تالارهای مولوی،‌ سنگلج، خانه نمایش، فرهنگسرای نیاوران و تماشاخانه‌های ایرانشهر این هفته میزبان 13 نمایش می‌شوند.

به گزارش خبرنگار مهر، در دو هفته گذشته تئاتر تحت تأثیر شرایط اجتماعی کشور روزهایی بدون تماشاگر را پشت سر گذاشت و اجرای بعضی نمایش‌ها لغو شد. اما این هفته سالن‌های نمایش تهران با 13 نمایش کار خود را از سر می‌گیرند.

مجموعه تئاتر شهر این هفته میزبان پنج نمایش است. سالن اصلی مجموعه با تأخیر یک هفته‌ای از روز جمعه پنجم تیرماه میزبان نمایش "مرغ مینا" به کارگردانی تاجبخش فناییان شد. این نمایش نوشته محمد ابراهیمیان و روایتگر زندگی رودکی شاعر پارسی‌گوی سده چهارم هجری است که داستانی عشقی را در پس‌زمینه دنبال می‌کند.

رضا رویگری، کاظم بلوچی، جلیل فرجاد، رحیم نوروزی، مینو زاهدی و احمد علامه دهر از جمله بازیگران "مرغ مینا" هستند که در قالبی موزیکال و مینیاتوری طراحی شده است. خسرو خورشیدی طراحی صحنه این نمایش را برعهده دارد.

نمایش "اهل قبور" نوشته و کار حسین کیانی که قرار بود از هفته گذشته در تالار چهارسو روی صحنه برود به دلیل تمدید اجرای نمایش "مادر مانده" کار مشترک نیما دهقان و حمیدرضا آذرنگ از یکشنبه هفتم تیرماه اجرای خود را آغاز می‌کند. نمایش فضایی معاصر و امروزی دارد و به آدم‌های آسیب‌پذیر طبقه متوسط جامعه می‌پردازد. "اهل قبور" داستان خانواده‌ای را روایت می‌کند که در کارهای ساختمانی فعالیت می‌کنند و مسیر کار خود به پروژه‌ای خاص و عجیب در منطقه‌ای مرزی برخورد می‌کنند که انجام این پروژه می‌تواند زندگیشان را تغییر دهد.

سیامک صفری، فریده سپاه‌ منصور، الهام پاوه‌نژاد،‌ مهدی پاکدل، امیررضا دلاوری، شهرام حقیقت دوست، علیرضا محمدی، رویا میرعلمی و حمیدرضا آذرنگ بازیگران نمایش "اهل قبور" هستند.

نمایش "خانه" نوشته نغمه ثمینی و کارگردانی کیومرث مرادی همچون هفته گذشته در تالار قشقایی مجموعه به روی صحنه می‌رود. "خانه" داستان شخصی به نام هامون است که خانواده در جستجوی او هستند و هر کدام به یادآوری اینکه آخرین بار در کجا هامون را دیده‌اند،‌ می‌پردازند. این نمایش با حضور پیام دهکردی، مهدی سلطانی سروستانی، هدایت هاشمی، نگار عابدی، ستاره پسیانی، نازگل نادیان و محسن رستگار اجرا می‌شود.

در سالن سایه مجموعه تئاتر شهر نمایش "عروسی در سایه" به کارگردانی علی عابدی به اجرای خود ادامه می‌دهد. این نمایش با فضایی طنز مضمونی ضد جنگ دارد و  وحید آقاپور، امیر کربلایی زاده، نوشین تبریزی، سارا فرزادفر و پرستو کرمی در آن به ایفای نقش می‌پردازند.

این هفته نمایش "همه چیز درباره آقای ف" نوشته و کار آرش عباسی آخرین اجراهای خود را در کارگاه نمایش پشت سر می‌گذارد. این نمایش با حضور احمد مهرانفر و صدا پیشگی رویا دعوتی، بهنام شرفی و نوا عارف روی صحنه می‌رود.

تالار مولوی در هفته جاری میزبان سه نمایش است. نمایش "مبارزه دو قهرمان در راستای هدفی متعالی در یک کمیسیون اجتناب ناپذیر" نوشته آرش میرطالبی و کارگردانی "بهنام نعیمی" در تالار کوچک مولوی روی صحنه می‌رود. ابوذر ساعدی، سیاوش دیهیمی، پارسا محبوبی و آرش میرطالبی بازیگران این اثر نمایشی هستند.

سالن اصلی مولوی بعد از وقفه‌ای یک هفته‌ای همچنان میزبان دو نمایش "آسمان روزهای برفی" و "ترمینال" است. نمایش "آسمان روزهای برفی" نوشته محمد چرمشیر و کارگردانی محمد عاقبتی کاری از گروه تئاتر "لیو" و بازخوانی تازه‌ای از داستان "بانی و کلاید" نوشته رابرت بنتن و دیوید نیومن است.

نمایش "ترمینال" نوشته و کار سیامک احصایی نیز که اجرای دوم سالن اصلی مولوی را به خود اختصاص داده با حضور پانته‌آ پناهی‌ها، شبنم مقدمی و فاطمه معتمدآریا به داستان سه زن در ایستگاهی نامعلوم می‌پردازد.

تماشاخانه‌های ایرانشهر از این هفته میزبان دو نمایش است. سالن شماره یک ایرانشهر همچنان میزبان نمایش "همه صبح‌های زمین" نوشته ایوب آقاخانی و کارگردانی حسین مسافرآستانه است. آشا محرابی، بهزاد جاودانفر، محسن گودرزی، عامر مسافر آستانه، حمید جوکار، رضا راد، امیر محمودی،‌ زهره آقالو، ندا سیاس و الناز تاریخی از جمله بازیگران این نمایش هستند که با دو داستان موازی به جنایات غزه می‌پردازد.

سالن شماره 2 ایرانشهر نیز در هفته جاری با میزبانی نمایش "سگ سکوت" آروند دشت آرای به صورت رسمی افتتاح می‌شود. "سگ سکوت" تازه‌ترین اثر نمایشی گروه تئاتر "ویرگول" است و با حضور بازیگرانی چون حامد بهداد و پانته‌آ بهرام به روی صحنه می‌رود. "سگ سکوت" نوشته طلا معتضدی و داستان بازگشت عطا شخصیت اصلی نمایش به خانه پدری و اتفاق‌هایی عجیب است که در آن خانه رخ می‌دهد.

فرهنگسرای نیاوران همچنان میزبان نمایش "باران" نوشته هادی حوری و کارگردانی امیر دژاکام است. این نمایش با حضور داریوش مؤدبیان، حسین محب‌اهری، شهین علیزاده، سیروس کهوری‌نژاد، خسرو احمدی،‌ حمید فلاحی، مرتضی آقاحسینی و تینو صالحی اجرا می‌شود.

"باران" در فضایی کمدی به زندگی و بازگشت چند دانشمند،‌ تاریخ‌نگار و فیلسوف به دیارشان می‌پردازد که قصد دارند عدالت را میان مردم دیار خود ایجاد کنند. آتیلا پسیانی طراحی صحنه این نمایش را برعهده دارد.

خانه نمایش اداره تئاتر با نمایش "قصیده شب نمناک" علی ثقفی به کار خود ادامه می‌دهد. نمایش داستان مادر و پسری است که به دلیل فوت پدر خانواده هزینه‌های خانه را تأمین می‌کنند. گیتی قاسمی، پوریا سیار، شبنم خزری، محمد حسینی و یعقوب صباحی بازیگران نمایش 60 دقیقه‌ای "قصیده شب نمناک" هستند.

تماشاخانه سنگلج نیز همچون هفته گذشته میزبان نمایش "تو چهارسو خبری نیست" نوشته و کار حسن باستانی است. این نمایش با حضور آتش تقی‌پور، مرضیه صدرایی، مهدی رحیمی، هاشم روحانی، محمد آقامحمدی، فریبا خادمی، زری اماد، کورش خزایی، سیروس همتی و کرامت رودساز داستان ورود چند خارجی به زیر بازارچه است.

 

منبع: خبرگزاری مهر

/ 0 نظر / 47 بازدید