پزشک: در این دوران سد راه نبودن خود کار خوبی است

اولین هفته‌ی فرهنگی «باغ فردوس» تمام شد
پزشک: در این دوران سد راه نبودن خود کار خوبی است

اولین هفته‌ی فرهنگی باغ فردوس شامگاه گذشته با سخنرانی، اجرای موسیقی و تقدیر از فیلم‌سازان به کار خود پایان داد.

بعد از قرائت بیانیه‌ انجمن دوستداران موزه‌ی سینما که بانیان اولین هفته‌ی فرهنگی باغ فردوس بودند، فیلم مستند «پیپه‌سرا» ساخته‌ی کیوان آزاد به نمایش درآمد و پس از نمایش این فیلم که درباره‌ی فعالیت هنری گروه موسیقی «جحله» است، اعضای این گروه به‌صورت زنده قطعاتی را اجرا کردند.

سپس، محمدحسن پزشک (مدیرعامل موزه‌ی سینما) و حمید رحیمان (رییس انجمن دوستداران موزه‌ی سینما و دبیر اولین هفته‌ی فرهنگی باغ فردوس) با اهدای لوح و جوایزی از سخنرانان بخش‌های ویژه این برنامه تقدیر و تشکر به عمل آوردند و هدایای خود را به‌ ناصر تقوایی، حسین ترابی، کامران شیردل، محمدرضا اصلانی، ابراهیم مختاری، رخشان بنی‌اعتماد، سیف‌الله صمدیان، محسن مخملباف، پیروز کلانتری و همایون امامی اهدا کردند.

ناصر تقوایی، ابراهیم مختاری، محمدرضا اصلانی از غایبان این جلسه بودند و هدایای کامران شیردل نیز به نمایندگی از او به همسرش اعطا شد.

در لوح‌هایی اهدایی نام ابراهیم گلستان نویسنده و فیلم‌ساز پیشکسوت که سالها است در لندن اقامت دارد نیز خوانده شد.

همچنین ، قرار بود حنا و سمیرا مخملباف به نمایندگی از محسن مخملباف حاضر شوند که آنها نیز موفق به حضور دراین جلسه نشدند.

لوح تقدیر فروغ فرخزاد نیز قرار بود به پوران فرخزاد اعطا شود، اما او نیز به دلیل بیماری موفق به حضور درجلسه نشد و با ارسال متنی از دست‌اندرکاران این مراسم تشکر کرد.

دربخشی از این متن آمده است: «درباره‌ی فیلم «خانه سیاه است» می‌توانم بگویم که فروغ با ساخت این فیلم که دیدنش نامکرر است، این نکته‌ی مهم را به اثبات رساند که انواع پدیده‌های هنری و ادبی پیوسته دریک نقطه به هم می‌پیوندند و از یک آبشخور آب می‌خورند و در واقع از یک چشمه جاری می‌شوند.

درادامه‌ی این یادداشت‌، درباره‌ی «خانه سیاه است» آمده است: «فیلمی که در عین حال یک شعر است و شعری که به گونه‌ی تصویری تکان‌دهنده در آمده است و از ماناترین شعرهای زمانه سیاه ما به شمار می‌آید و نشانگر تکرار درد و عذاب‌های درونی و برونی انسان‌هایی است دریک گوشه دنیا که به رغم پیشرفت‌های علمی امروزه، هنوز راه نجاتی برایشان یافت نشده است. اگرچه نوع زندگی و هنجارهای طبیعی آنها نمایانگر این نکته‌ی مهم نیز هست که زندگی درهر صورت و به هر شکل جریان طبیعی خودش را حفظ می‌کند و امید به ادامه‌ی آن اگرچه تکراری و خسته‌کننده، درهمه‌ی محافل وجود دارد.»

در پایان این متن نیز آمده است: «فیلم «خانه سیاه است» که در بیشتر محافل هنری دنیا پذیرفته شده و ماندگار گردیده، فیلمی تلخ و شیرین و واقع‌گرایانه‌ است که فروغ شاعر و فروغ سینماگر را نیز در دنیای ما ماندگار کرده است.»

به گزارش ایسنا، همایون امامی، منتقد و مستند‌ساز، نیز به هنگام دریافت هدایای خود ضمن تشکر از محمدحسن پزشک و برگزار‌کنندگان این هفته‌ی فرهنگی، از مصطفی کرمی و اصغر شاهوردی یاد کرد و گفت: «باشد که مسوولان به فکر این افراد به‌دنبال یافتن راهی برای جلوگیری از بروز مجدد این اتفاقات باشند.»

درادامه‌ی این برنامه نیز، یاد سید حسن بنی‌هاشمی، مستند‌سازی که سال‌هاست در غربت در بستر بیماری است گرامی داشته شد وسپس فیلمی با سخنرانی حسام‌الدین نقوی پژوهشگر سینما و دستیار بنی‌هاشمی درباره‌ی او پخش شد و قسمتی از پیامی که کیانوش عیاری برای مراسم بزرگداشت بنی‌هاشمی در جشنواره‌ی جهانی فیلم‌های کوتاه اصفهان فرستاده بود را قرائت کرد.

دربخشی از این پیام آمده است: «حسن بنی‌هاشمی همه چیز را با دقت زیرنظر دارد و می‌تواند خرده‌گیری دانا باشد و او درست در آستانه‌ی عبور از دروازه‌ای که بی‌هیچ تردید او را در زمره‌ی بزرگان سینما قرار می‌داد، مسیر دیگری را برگزید که برای ما افسوس بزرگی در برداشت.»

نقوی نیز درباره‌ی بنی‌هاشمی افزود: «نام بنی‌هاشمی علی‌رغم آنکه درذهن جامعه نامی ناآشناست، در تاریخ فرهنگ و هنر ایران زمین نامی پرآوازه است و او در کنار کیانوش عیاری، مهدی صباغ‌زاده، عباس کیارستمی و ... از بنیانگذاران یکی از شریف‌ترین بنیان‌های سینمای ایران یعنی سینمای آزاد بوده‌اند.

دربخش اهدای جوایز نیز، نشر «ماه‌ریز» سه فیلم مستند «طعم خورشید» ساخته‌ی عباس امینی، «روایت فرشته‌ی مرگ» اثر امیر شبگیر و «جست‌وجو» به کارگردانی محمد صوفی را برگزید.

سازمان صنایع دستی و گردشگری نیز هدیه‌ی خود را به فیلم «فرش چوب» ساخته‌ی عبدالرحمان میرانی اعطا کرد.

نادره ترکمانی نیز هدیه‌ی انجمن تاک (انجمن کودکان کار و خیابان) را به فیلم «پسران پاییز» ساخته‌ی مهدی رحمانی اعطا کرد.

به گزارش ایسنا، هدای و جوایز بخش‌ آزاد این مراسم نیز براساس انتخاب مخاطبان از طرف حسین ترابی، سیف‌الله صمدیان، همایون امامی، پیروز کلانتری به ترتیب به فیلم‌های «درساحت گناه» ساخته‌ی ثلاثه مرادی (با امتیاز ‌۶٣/٨٨)، «طوفان سنجاقک» به کارگردانی شهرام مکری (با ‌١٧/٨٧ امتیاز)، «ملاقات درتاریکی» به کارگردانی محمد صفرپور و ندا نوبخت (با ‌۵٢/٨۵ امتیاز)، «دوکمانچه» ساخته‌ی بهمن کیارستمی (با ‌۵٢/٨١ امتیاز) و «گیلاس‌هایی که کمپوت شد» به کارگردانی محمد شیروانی (با ‌٢۵/٨١ امتیاز) اهدا شد.

هم‌چنین فیلم‌های «فاز هفتم» ساخته‌ی حمید نجفی‌راد، «محدوده‌ی دایره» اثر شهرام مکری ، «گورستان بی‌نام» به کارگردانی نصیر درویشوند، «ترانه اندوهگین کوهستان» اثر حامد خسروی و «بی‌نهایت» ساخته‌ی افسانه زمانی دیگر برگزیدگان بخش آزاد این برنامه بودند.

پس از اعطای جوایز نیز محمدحسن‌ پزشک مورد تقدیر قرار گرفت و در سخنانی کوتاه گفت: این مراسم به همت جمعی از جوانان علاقه‌مند برگزار شد که دوست داشتند با امکانات موزه‌ی سینما فعالیت کنند. من نیز کارچندانی انجام ندادم و فقط سد راه آنها نشدم و شاید دراین زمانه سد راه‌ نبودن، خود کار خوبی باشد.

پایان بخش این مراسم نیز اجرای قطعاتی از منصفی با اجرای جدید ناصر منتظری و پویا محمدی بود.

به گزارش ایسنا، پخش صحنه‌هایی از فیلم «صحنه‌ای دیگر از واهر» ساخته‌ی حسن بنی‌هاشمی در این برنامه پخش شد.

گفتنی است: فرهاد دورهرام، محمد شیروانی، بهمن کیارستمی، شهرام مکری، سیف‌الله صمدیان، همایون امامی، پیروز کلانتری، حسین ترابی، رضا سبحانی، مهدی قربان‌پور و... از هنرمندان حاضر در این برنامه بودند.

گزارش: ایسنا

/ 2 نظر / 82 بازدید
سعید

سلام وبلاگ خوبی داری به ما هم سری بزن بای[گل][گل]

حميد رحيمان

ممنون از اطلاع رساني كه در مورد هفته باغ فردوس كرديد