بنی‌اعتماد در نمایش مستند «وقتی همه چیز دیر می‌شود»

بنی‌اعتماد در نمایش مستند «وقتی همه چیز دیر می‌شود»:
ما فیلم‌سازان از تریبون‌مان برای بیان واقعیت‌ها استفاده کنیم

http://b.kosari.googlepages.com/rakhshan.jpg

فیلم مستند «وقتی همه‌چیز دیر می‌شود» به کارگردانی نغمه‌ عافیت که به پرونده بیمارانی که بر اثر تزریق فراورده‌های خونی آلوده مبتلا به ایدز و هپاتیت شده‌اند می‌پردازد، صبح روز پنج‌شنبه – هشتم مردادماه – به مناسبت سالگرد درگذشتگان این پرونده، با حضور رخشان بنی‌اعتماد، مجتبی میرتهماسب، رییس کانون هموفیلی، جمعی از مبتلایان و خانواده‌هایشان و جمعی از پیگیران قضایی این پرونده در کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان برای اولین‌بار به نمایش درآمد.
به گزارش خبرنگار سینمایی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، در ابتدای این مراسم احمد قویدل، رییس کانون هموفیلی ایران به ارایه توضیحاتی درباره روند پیگیری قضایی پرونده این افراد پرداخت و پس از آن مستند «وقتی همه‌چیز دیر می‌شود» که کارگردانی آن را نغمه عافیت کارگردان روشندل برعهده داشته به نمایش درآمد.
پس از نمایش این فیلم رخشان بنی‌اعتماد در صحبتی کوتاه از وقایعی مانند پرونده این خون‌های آلوده اظهار شرمساری کرد و گفت: به شخصه از وقوع چنین مسایلی شرمنده‌ام. شرمنده تاریخ و انسانیت. واقعا حق ملت ما و نجابت و پایداری و تاریخ و پیشینه این ملت نیست که با آن این‌گونه برخورد شود.
او در ادامه با بیان این‌که پس از دیدن این فیلم به راحتی نمی‌تواند وضعیت عصبی خود را کنترل کند، عنوان کرد: متأسفانه طی دهه‌های اخیر، هرگاه قرار بوده که فردی به مسایل اجتماعی بپردازد، به بهانه مسایل سیاسی جلوی کار او گرفته شده و این صحبت‌ها مکتوم باقی‌مانده است. در این مدت افرادی مانند فیلم‌سازان، جامعه‌شناسان و تمام افرادی که وظیفه داشتند به این مسایل بپردازند با انواع تهمت‌هایی از قبیل وابستگی به غرب، سیاه‌نمایی، شایعه‌سازی و اقدام علیه امنیت ملی متهم شده‌اند و در نهایت هنگامی که معضلات به حد اعلاء خود رسیده‌، مسئولان دست به دامان مردم جامعه شده‌اند و بدین‌ترتیب به جای دولتی که تمام امکانات را در اختیار دارد، مردمی با دست خالی و بی‌دفاع وارد عرصه شده‌اند.
این کارگردان در ادامه ضمن تشکر از سازندگان این مستند، اظهار کرد: ما به عنوان فیلم‌ساز یک تریبون داریم، اما محدودیت‌های بسیاری بر سر راهمان قرار دارد. حال آن‌که به اعتقاد بنده وظیفه فیلم‌ساز در جوامعی مانند جامعه ما، هیچ معنایی به غیر از بازپرداخت دین ما نسبت به جامعه و استفاده از این تریبون برای بیان واقعیت‌ها ندارد.
در ادامه این مراسم، مجتبی میرتهماسب، رییس انجمن مستندسازان هم در قالب صحبتی کوتاه به تشکر از سازندگان این فیلم پرداخت و گفت: خانم عافیت را پیش از دیدن، توسط فیلم‌هایشان شناختم و هیچ‌گاه تصور نمی‌کردم که به گفته خودش نابینا باشد. چرا که فکر می‌کنم که او بیش از همه‌ی ما بینا بوده و فیلمی بسیار تاثیرگذار ساخته است.
میرتهماسب ادامه داد: اگرچه این گونه فیلم‌ها مشکلات متعددی برای ساخته شدن دارند، اما پس از ساخته شدن مهم آن است که این آثار دیده شوند. حال اگر شرایطی فراهم شود تا این فیلم تکثیر شود و به دست تمام تصمیم‌گیرندگان جامعه برسد قطعا بی‌تأثیر نخواهد بود. متأسفانه این فیلم از آن قبیل آثاری نیست که انتظار پخش آن از صداوسیما را داشته باشیم لذا باید خود ما راهی برای تکثیر آن پیدا کنیم و من فکر می‌کنم که در این‌ راه باید تمام ما کمک کنیم.
در ادامه این برنامه، نغمه عافیت هم به عنوان کارگردان این مستند از هم‌زمان شدن اولین نمایش این فیلم با سالگرد درگذشتگان این پرونده اظهار خرسندی کرد و پس از ابراز همدردی با آلوده شدگان و خانواده‌های آن‌ها عنوان کرد: هدف من از ساخت این فیلم آن بود که صفحه‌ای از این داستان تلخ را به تصویر کشیده باشم، حال این‌که تا چه اندازه موفق شده‌ام را نمی‌دانم اما امیدوارم که تا حدی به این هدف نزدیک شده باشم.
عافیت در ادامه پس از تشکر از مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی، مرکز هموفیلی، همسرش و نوید نامور و عوامل فیلم ،اظهار امیدواری کرد که به دلیل ابهاماتی که در این پرونده وجود دارد، بتواند یک اپیزود دیگر را هم به این فیلم بیفزاید.
به گزارش ایسنا، در ادامه این مراسم آیت‌ا... شبیری که نقشی موثر در استواری پایه‌های کانون هموفیلی داشته مورد تقدیر و تشکر کانون هموفیلی قرار گرفت و پس از صحبت‌های کوتاه او، از محمدی به نمایندگی از مسوولان کانون پرورش فکری که شرایط اجرای این مراسم را فراهم آورده بودند تشکر شد .
انیس جان‌نثار، فیلم‌ساز جوانی که پیش از این، در سال 1382 به ساخت مستندی درباره این موضوع پرداخته بود هم، در قالب این برنامه موفق به دریافت لوح تقدیر کانون هموفیلی ایران شد.
جان‌نثار پس از دریافت لوح از دست رخشان بنی اعتماد، در صحبتی کوتاه گفت: از برخورد خوبی که با کارگردان این فیلم شده بسیار خوشحالم چراکه زمانی که بنده فیلم می‌ساختم چه در حین ساخت و چه پس از آن با مشکلات بسیار مواجه بودم. اما به هرحال بسیار خوشحالم که توانستم برای جامعه هموفیلی ایران گامی هرچند کوچک بردارم.
در ادامه این مراسم هم از قاضی محمدخانی، قاضی صادرکننده رأی به نفع هموفیلی‌ها و بهمن عباسی راد، وکیل این پرونده و نغمه عافیت توسط رخشان بنی‌اعتماد تقدیر شد.
به گزارش ایسنا، «وقتی همه‌چیز دیر می‌شود...» عنوان مستندی است که در آن به پرونده و فرآورده‌های خونی آلوده‌ای که 2500 نفر را مبتلا به ایدز و هپاتیت کرده پرداخته می‌شود و در آن، مصاحبه‌هایی با دکتر فرهادی، رییس سازمان انتقال خون در زمان این حادثه نیز گنجانده شده است.
برخی از عوامل این فیلم مستند عبارتند از: نویسنده و کارگردان: نغمه عافیت، فیلم‌بردار: علیرضا بابایی و نغمه عافیت، تدوینگر: دکتر مهرداد حجتی، مدیر تولید: دستیار کارگردان و محقق: نوید نامور و عکاس: سامان اصانلو

منبع : ایســــــــــــــــنا

/ 3 نظر / 21 بازدید
محسن

از هر زاویه که دوست داری نگاهم کن با هر زبانی که دوست داری ، صدایم کن با هر دستی که دوست داری ، اشاره ام کن بلند یا کوتاه زشت یا زیبا گرم یا سرد فقط نگاهم کن [گل]

MVGM

مسابقه مسابقه مسابقه اولین دوره مسابقه ام.وی.جی.ام به مناسبت افتتاح سایت با جوایزی نفیس خدمت شما عزیزان فرصت را از دست ندهید تا دیر نشده در مسابقه بزرگ ام.وی.جی.ام شرکت کنید لینک مسابقه: http://www.mvgm.net/showthread.php?p=1264#post1264 منتظراتان هستیم

بهاره

سلام و خسته نباشی.وب خوبی داری.ولی من از این باران کوثری اصلا خوشم نمیاد.به نظر من اصلا بازیگر نیست.به زورو پارتی مامانو باباش خودشو خوب جا زده.من که قبولش ندارم.موفق باشی[گل]