«آخرین دعوت» بدخط بود

باران ما - بازی با زمان همواره یکی از راه‌های خوب برای جذب مخاطب است و رفت و برگشت زمانی می‌تواند داستان‌هایی را با غافلگیرکردن تماشاگر ایجاد کند که مهمترین نمونه‌ی آن را می‌توان در سریال «رقص پرواز» دید که سال 1386 از شبکه 2 پخش شد.

یکی از نکات معدود مثبت سریال «آخرین دعوت» استفاده از فرم رفت و برگشت در زمان برای تعریف داستانی مناسبتی درباره حال و هوای روزهای محرم است و نکته‌ی مثبت دیگر آخرین دعوت، جمع کردن بازیگران شناخته شده‌ی سینما و تلویزیون است که در راس این بازیگران می‌توان از فرامرز قریبیان و حامد بهداد نام برد.

اما...

نویسندگان این سریال نتوانستند داستانی منسجم و قوی را در بافت رفت و برگشت در زمان تعریف کنند. داستانی که باید هر لحظه‌ی آن را منتظر اتفاقات غافلگیرکننده‌ای بود اما جز چند مورد انگشت‌شمار چیزی برای غافلگیرکردن مخاطب نداشت. دیالوگ‌ها و گفتگوهای آخرین دعوت به شدت ضعیف و سطحی بود، دیالوگ‌هایی فاقد کوبندگی لازم. دیالوگ‌هایی ضعیف که نمی‌توانست مخاطب را با افکار شخصیت درگیر کند و حتی لذت یک مناظره را از تماشاگر دریغ کرد. دیالوگ‌های یوسف، دچار زبانی از هم گسیخته و نامتعادل بود که گاهی به گفتار زمان حال نزدیک بود و گاهی به گفتار زمان گذشته.

جلوه‌های ویژه‌ی کامپیوتری آخرین دعوت سراسر ضعف و لغزش بود و به شدت توی چشم می‌زد. صحنه‌های بیابان که با ایجاد نخلستان‌ها و ستارگان کامپیوتری می‌خواست فضای بیابان کربلا را ایجاد کند، اما نخل‌ها و ستارگان در پس‌زمینه‌ی صفحه می‌لغزیدند و جابه‌جا می‌شدند، انگار که آن‌ها را روی پارچه‌ای نقاشی کرده باشند و آن پارچه در باد تکان بخورد.

کارگردان با وجود حضور بازیگران حرفه‌ای نتوانست آن‌ها را به خوبی هدایت کند. شاید بهترین بازی را در این مجموعه حامد بهداد داشت ولی او هم نتوانست به آن چه از او انتظار می‌رفت، برسد. بازی سایر بازیگران به شدت معمولی بود و چیز زیادی برای گفتن نداشت.

ای کاش می‌شد کمی وقت بیشتری برای ساخت چنین سریال‌هایی صرف شود.

اما...

«آخرین دعوت» بدخط بود.

 

نقد و بررسی: میلاد قزللو، باران ما، تازه‌های باران، باران سینما

/ 5 نظر / 43 بازدید
مهـــــــــران

سلام خوبی؟ از وبلاگت دیدن کردم و لذت بردم. به من هم سر بزن البته اگر دوست داشتی باتشکر فراوان - مهران "کهنه درخت"

امیر

‫سلام من الان خارج از کشور هستم و دسترسی هم به تلویزیون ایران ندارم خیلی دوست داشتم این سریال روببینم به خاطر فرزاد حسنی ولی گویا ارزش دیدن ندارد........................یا علی[گل]

باران

سلام با خبرهایی از بهرام و بهداد و شهاب آپم و همین طور باران کوثری عزیز منتظرتم یه چیزیم می خواستم بگم . . . نظر یادت نره[چشمک]

مونا

سلام برای باران عزیز دعا میکنیم که در جشنواره امسال شانس سیمرغ را داشته باشد . جای گلشیفته عزیزمان که بسیار خالیست .

مونا

سلام برای باران عزیز دعا میکنیم که در جشنواره امسال شانس سیمرغ را داشته باشد . جای گلشیفته عزیزمان که بسیار خالیست .