فیلم‌ها پشت خط اکران/ تکلیف فیلم‌های آماده نمایش نامشخص است

فیلم‌ها پشت خط اکران/ تکلیف فیلم‌های آماده نمایش نامشخص است

بررسی گزارش تولید سینمای ایران در اسفند 86 و 87 نشان می‌دهد بسیاری از فیلم‌های آماده نمایش همچنان پشت خط اکران مانده‌اند و چند فیلم نیز در مراحل مختلف فنی متوقف و غیر فعالند.

به گزارش خبرنگار مهر، در آخرین گزارش فارابی از تولیدات سینمای ایران در سال 87 که یازدهم اسفندماه اعلام شد 74 فیلم در مراحل مختلف تولید قرار داشتند.

برابر با این گزارش چهار فیلم ("پاداش"، "ملک سلیمان"، "فرزند صبح" و "نظام از راست") در مرحله صداگذاری و هشت فیلم ("طلا و مس"، "در شب عروسی"، "بیداری"، "وقتی که دزد بودم"، "لالایی"، "محاکمه در خیابان"، "پسر آدم، دختر حوا" و "چهل سالگی") در مرحله تدوین به سر می‌برند.

همچنین 16 فیلم ("نفوذی"، "حوالی اتوبان"، "شکارچی"، "معبد جان"، "بی‌خوابی"، "عصر روز دهم"، "دنیای شیرین"، "شب واقعه"، "آناهیتا"، "یک گزارش واقعی"، "راه آبی ابریشم"، "تهران تهران"، "خیابان بیست و چهارم"، "کیمیا و خاک"، "نویسنده" و "سفر مرگ") در مرحله فیلمبرداری و 46 فیلم در مرحله پیش از تولید هستند.

با توجه به پایان فیلمبرداری "شکارچی"، "آناهیتا"، "سفر مرگ"، "تهران تهران"، "یک گزارش واقعی"، "نفوذی"، "حوالی اتوبان"، "معبد جان"، "دنیای شیرین"، "خیابان بیست و چهارم"، "کیمیا و خاک" و "نویسنده"، این آثار از مرحله فیلمبرداری خارج شده و در اولین گزارش تولید سال 88 در مراحل مختلف فنی قرار می‌گیرند.

همچنین با ادامه فیلمبرداری "سن‌پترزبورگ"، "عصر روز دهم"، "راه آبی ابریشم"، "زندگی با چشمان بسته"، "شب واقعه" و کلید خوردن فیلم "آل" در فروردین‌ماه به نظر می‌آید در گزارش تولید آتی که اوایل اردیبهشت‌ماه اعلام می‌شود، این آثار هم به مراحل جدید انتقال پیدا کنند.

با توجه به اینکه گزارش تولید امسال به زودی اعلام می‌شود، می‌توان بین این فهرست در سال 86 و 87 و همچنین نخستین گزارش تولید اعلام شده در سال 87 مقایسه‌ای انجام داد. این بررسی علاوه بر مقایسه آماری می‌تواند به نامشخص ماندن سرنوشت برخی آثار در این میانه بیانجامد.

- در آخرین گزارش تولید سال 86 تعداد 141 فیلم سینمایی دارای پروانه ساخت در مراحل تولید و پیش از تولید سینمای ایران قرار داشتند. از میان این آثار 9 فیلم اکران شده، تولید 48 فیلم به پایان رسیده، هشت فیلم در مرحله صداگذاری، 12 فیلم در مرحله تدوین، 15 فیلم در مرحله فیلمبرداری و 54 فیلم در مرحله پیش تولید قرار داشتند.

"به خاطر خواهرم"، "هر چی تو بخوای"، "زن‌ها فرشته‌اند"، "تلافی"، "شبی در تهران"، "سبز کوچک"، "سه زن"، "خواستگار محترم"، "تسویه حساب"، "همیشه پای یک زن در میان است"، "به همین سادگی"، "در مه بخوان" (بالاتر از آسمان)، "ماه‌وش"، "حس پنهان"، "آتشکار"، "محیا"، "خواب لیلا"، "جعبه موسیقی"، "آتش سبز"، "همخانه"، "استشهادی برای خدا"، "مجرم"، "باد در علفزار می‌پیچد" و "دیوار" از فیلم‌هایی بودند که تولیدشان به پایان رسیده بود.

"خاک آشنا"، "در میان ابرها"، "زن دوم"، "حقیقت گمشده"، "چراغی در مه"، "فرزند خاک"، "آن مرد آمد"، "کنعان"، "تنها دو بار زندگی می‌کنیم"، "دایره زنگی"، "انعکاس"، "هر شب تنهایی"، "صد سال به این سال‌ها"، "خواب زمستانی"، "ستایش"، "قرنطینه"، "ریسمان باز"، "آواز گنجشک‌ها"، "مجنون لیلی"، "سرزمین جنوبی"، "کتونی سفید"، "دوست داشتن را هجی کن"، "با آبرو" و "شب حورا" نیز از جمله 48 فیلمی بودند که تولید آن تمام شده بود.

با توجه به اکران "زن‌ها فرشته‌اند"، "تلافی"، "شبی در تهران"، "سه زن"، "خواستگار محترم"، "همیشه پای یک زن در میان است"، "به همین سادگی"، "حس پنهان"، "محیا"، "آتش سبز"، "همخانه"، "دیوار"، "زن دوم"، "حقیقت گمشده"، "فرزند خاک"، "کنعان"، "دایره زنگی"، "انعکاس"، "خواب زمستانی"، "قرنطینه"، "ریسمان باز"، "آواز گنجشک‌ها"، "مجنون لیلی" و "کتونی سفید" در سال 87، تعداد 24 فیلم آماده از پارسال پشت خط اکران مانده‌اند.

همچنین "بازی خطرناک"، "تیغ‌زن"، "موش"، "زمزمه بودا" و "قند تلخ" در مرحله صداگذاری و "چهره به چهره"، "نیلوفر" و "فرزند صبح" در مرحله تدوین و صداگذاری قرار داشتند که از میان آنها "تیغ‌زن" و "قند تلخ" اکران و "موش" وارد شبکه نمایش خانگی شده و در نهایت 5 فیلم همچنان به نمایش درنیامده‌اند.

از میان فیلم‌هایی که در مرحله فیلمبرداری قرار داشتند نیز تنها "دعوت" و "سوپراستار" اکران شده و 19 فیلم "صندلی خالی"، "نامزد آمریکایی من"، "هفت و پنج دقیقه"، "یک وجب از آسمان"، "یک اشتباه کوچولو"، "چشمک"، "صداها"، "کارناوال مرگ"، "ملک سلیمان"، "پنالتی"، "در شب عروسی"، "حیران"، "پاداش"، "زادبوم"، "عیار 14"، "کتاب قانون"، "پوسته"، "مانگدیم" و "تاکسی نارنجی" از گزینه‌های بالقوه اکران عمومی به شمار می‌روند.

- در نخستین گزارش تولید سال 87 که دوم اردیبهشت‌ماه اعلام شد 91 فیلم سینمایی دارای پروانه ساخت در مراحل تولید و پیش از تولید سینمای ایران قرار داشتند. از میان این آثار "محافظ" آماده نمایش، "10 رقمی" در مرحله صداگذاری، "دعوت"، "حیران"، "کتاب قانون"، "صداها"، "عیار 14" و "سوپراستار" در مرحله تدوین و "پاداش"، "کارناوال مرگ"، "ملک سلیمان"، "زادبوم" و "دلداده" در مرحله فیلمبرداری و تدوین همزمان به سر می‌بردند.

تا اول اردیبهشت 87 "پاتو زمین نذار"، "تلخ و شیرین"، "پنالتی" و "پوسته" به پایان رسیده و "در شب عروسی"، "می‌زاک"،  "لالایی"، "تاکسی نارنجی"، "نطفه شوم"، "تردید"، "قصه عشق"، "مانگدیم"، "کودک و فرشته" و "زخم شانه حوا" نیز در مرحله فیلمبرداری قرار داشتند.

64 فیلم نیز در مرحله پیش ‌تولید قرار داشتند. از میان آثار اشاره شده نیز "10 رقمی"، "دعوت"، "سوپراستار" و "دلداده" به نمایش درآمده و بقیه آثار همچنان به دلایل مختلف پشت خط اکران قرار دارند.

* در پایان مقایسه‌ بین این فهرست با آخرین گزارش تولید سال 87 نیز می‌تواند به این نتیجه بیانجامد که "پاداش"، "ملک سلیمان" و "فرزند صبح" همچنان در مرحله صداگذاری و "لالایی" در مرحله  تدوین به سر می‌برند. به این ترتیب همچنان تکلیف فیلم‌های آماده نمایش ذکر شده نامشخص و نامعلوم است.

/ 0 نظر / 67 بازدید