گـزارشـی از 28 فیلم ایـرانی سـیما در نـوروز 87

  تلویزیون فیلم‌های کمدی دهه‌ی 80 را مرور می‌کند

گـزارشـی از 28 فیلم ایـرانی سـیما در نـوروز 87

 

شبکه‌های تلویزیونی در ایام نوروز 28 فیلم ایرانی را پخش می‌کنند که اغلب آن‌ها به تولیدات سینما در نیمه نخست دهه‌ی 80 (85 تا80) اختصاص دارند. در جدول فیلم‌های سینمایی نوروز 87، نام چهار فیلم ایرانی خالی مانده است که بنابر اعلام اخیر مدیرکل اداره تامین برنامه سیما در صورت به توافق رسیدن با تهیه‌کنندگان، نام این چهار فیلم نیز به زودی اعلام می‌شود.

«آرامش در میان مردگان»، «روز سوم»، «لاک پشت‌ها هم پرواز می‌کنند»، «هوو»،«تقاطع» و «اثیری» عناوین مهمترین فیلم‌های ایرانی سیما در ایام نوروز را تشکیل می‌دهند که در این میان پخش برخی از فیلم‌ها از جمله ساخته‌ی بهمن قبادی هنوز قطعی نشده است به نحوی که غلامرضایی (مدیر کل اداره تامین برنامه) نیز در نشست اخیر برنامه‌ها نوروزی از احتمال تغییر در فیلم‌های ایرانی نوروز خبر داده است.

*****

«آرامش در میان مردگان» که چهارشنبه (29 اسفند ماه) از شبکه چهار پخش می‌شود ساخته مهرداد فرید است و گلاب آدینه در آن بازی کرده است. این فیلم درباره پیرزنی است که در گورستان مردگان زندگی می‌کند و در ازای کار، مزد دریافت می‌کند.

«روز سوم» به کارگردانی محمدحسین لطیفی و با بازی باران کوثری و پوریا پورسرخ قرار است شنبه (سوم فروردین ماه) پخش شود. این فیلم جایزه بهترین فیلم را از جشنواره بیست و پنجم دریافت کرده است.

«هوو» به کارگردانی علیرضا داوودنژاد دوشنبه (5 فروردین ماه) از شبکه تهران پخش می‌شود. این فیلم با بازی رضا عطاران و محمدرضا داوودنژاد در سال 85 اکران شد و داستان آن براساس روابط هووها با همدیگر بنا شده است.

«تقاطع» ابوالحسن داوودی یکشنبه (4 فروردین ماه) از شبکه سه سیما پخش می‌شود. در این فیلم که هشتمین ساخته کارگردانش است، فاطمه معتمدآریا، بهرام رادان، بیژن امکانیان و باران کوثری ایفای نقش کرده‌اند.

*****

براساس گزارش ایسنا، در نوروز 87 نام سه فیلم با مضامین کودکانه به چشم می‌خورد. «گوشواره» (به کارگردانی وحید موساییان)، «مربای شیرین» (مرضیه برومند) و «علی و دنی» (وحید نیک‌خواه آزاد) عناوین این سه فیلم را تشکیل می‌دهند که دو فیلم «گوشواره» و «علی و دنی» نهم فروردین ماه از شبکه تهران و سه سیما پخش می‌شوند و «مربای شیرین» سه شنبه (13 فروردین ماه) به روی آنتن شبکه تهران می‌رود. بر این اساس شبکه پایتخت بیشترین تمایل را به پخش فیلم‌های کودک و نوجوان ایرانی نشان داده است.

*****

شبکه‌های تلویزیونی هم‌چنین فیلم‌هایی چون «شاخه گلی برای عروس» به کارگردانی قدرت‌الله صلح میرزایی، «قلقلک» (ساخته مسعود نوابی)، «چپ دست» (آرش معیریان)، «عشق فیلم» (ابراهیم وحیدزاده) و «بله برون» (داوود موثقی) را برای مخاطبان برنامه‌های نوروزی پخش می‌کند که همگی در ژانر کمدی قرار می‌گیرند.

در این میان شبکه سه سیما با پخش سه فیلم «شاخه گلی برای عروس»، «قلقلک» و «بله برون» بیشترین آمار را در پخش فیلم‌های کمدی به خود اختصاص داده است.

«شب بخیر فرمانده» (به کارگردانی انسیه شاه حسینی)، به همراه «لاک پشت‌ها هم پرواز می‌کنند» و «روز سوم» عناوین فیلم‌های سینمایی سیما در نوروز را تشکیل می‌دهند که در ژانر جنگی قرار می‌گیرند. هم‌چنین «مظفر نامه» محمدرضا ورزی که تاریخی است قرار بود اکران ‌شود اما از شبکه تهران پخش خواهد شد.

*****

تلویزیون در ایام نوروز تعدادی فیلم تلویزیونی را هم پخش می‌کند که آن طور که معاون سیما اعلام کرده تشخیص داده شده که تعداد این آثار بیش از این نباشد.

دکتر مرتضی میرباقری ابراز امیدواری کرده است که کیفیت تله فیلم‌های سیما در سال آینده به حدی برسد که در نسبت یکسانی با سینمایی‌ها قرار بگیرد.

براین اساس تله‌فیلم‌های «تکمچی»، «فراموشی»، «اکباتان»، «پنجاهمین نفر» از شبکه‌های مختلف پخش می‌شوند. هم‌چنین قرار است یک تله فیلم دیگر هم به این تعداد اضافه شود که نام آن تاکنون مشخص نشده است.

 

منبع: ایسنا

/ 0 نظر / 76 بازدید