اعلام اسامی فیلم‌های ایرانی و خارجی نوروز 87 تلویزیون

در فاصله کمتر از بیست روز مانده به شروع تعطیلات نوروزی، روابط عمومی سازمان صدا و سیما اسامی فیلم‌های سینمایی شبکه‌های مختلف سیما را اعلام کرد که بر مبنای آن نام چند فیلم شاخص امسال سینمای جهان و نیز تعدادی فیلم‌های جدید ایرانی به چشم می‌خورد. شبکه‌های سیما در ایام نوروز از روز 28 اسفند تا 16 فروردین ماه سال جدید، 75 فیلم سینمایی پخش می‌کنند که از این تعداد سهم فیلم‌های ایرانی 28 فیلم است. این در حالی است که زمان پخش تعدادی از فیلم‌ها اعلام شده اما عمده فیلم‌ها زمان پخش‌شان اعلام نشده است. در ایام نوروز شبکه اول سیما فیلم‌های خارجی «پرستیژ»، «پسران آفتاب»، «فهرست بوکت»، «پادشاه کالیفرنیا»، «دانشجوی سال اول»، «تورنادو»، «اندرسن جوان»، «خواننده ها»، «تیرانداز» و «مرد ستاره‌یی» را پخش می‌کند. فیلم سینمایی «فهرست بوکت» با بازی جک نیکلسون و مورگان فریمن احتمالاً جمعه دوم فروردین ماه از شبکه اول سیما پخش می‌شود.

فیلم‌های ایرانی شبکه اول هم عبارتند از؛ روز سوم، چپ دست و اکباتان (سعید اسدی). ساعت پخش مرسوم فیلم‌های شبکه اول در ایام نوروز ساعت 30/16 است.

شبکه دوم سیما نیز فیلم‌های سینمایی «گنگستر امریکایی»، «دختری در قفس»، «در دره الاه»، «قلب مرا در ووندنی به خاک بسپار»، «هدف نامرئی»، «شب بخیر فرمانده»، «کودک»، «سریع‌ترین سرخپوست جهان»، «راکت»، «خاطرات فردا»، «فرزندان افتخار» و «پینگ پنگ» را در تعطیلات نوروز ساعت 30/23 هر شب پخش خواهد کرد. فیلم «در دره الاه» به کارگردانی پل هگیس که 29 اسفندماه پخش می‌شود درباره کهنه سرباز جنگ ویتنام است که از طرف ارتش پیامی مبنی بر بازگشت پسرش از عراق و سپس ناپدید شدنش دریافت می‌کند و برای یافتن پسرش عازم محل خدمت وی می‌شود. فیلم سینمایی «کودک» با بازی بروس ویلیس محصول سال 2000 امریکا است که توسط جان تورتلتاب کارگردانی شده است. این فیلم چهارم فروردین ماه از شبکه دو پخش می‌شود. «گانگستر امریکایی» جدیدترین ساخته ریدلی اسکات کارگردان فیلم مطرح «گلادیاتور» است که پنجشنبه (8 فروردین ماه) پخش خواهد شد. «فرزندان افتخار» فیلمی از کشور مجارستان است که در ژانر تاریخی و رمانس قرار می‌گیرد. این فیلم به کارگردانی کریشنا گودار دوشنبه (12 فروردین ماه) پخش می‌شود.

شبکه سوم سیما نیز فیلم‌های سینمایی شعله 2، شاخه گلی برای عروس، قلقلک، بایت، تقاطع، بیمار، چشمان سیاه، سیل، کریش، علی و دنی، عشایر و بله برون را در کنار فیلم‌های دیگری چون «نقطه انفجار»، «طعمه»، «سیل»، «قانون» و «گورو» برای پخش در نظر گرفته است.

شبکه چهار سیما هم در نوروز فیلم‌های سینمایی 44 دقیقه، آرامش در میان مردگان، ترور جسی جیمز، زندگی اسرارآمیز حروف، لاک‌پشت‌ها هم پرواز می‌کنند، یک کتاب هم کافی است، خون به پا می‌شود، حرفه ایتالیایی، جوخه آخر، فراموشی، 1408، دنیای جدید، اثیری و حزن‌آلود را ساعت 18 پخش می‌کند. فیلم «ترور جسی جیمز» با بازی برد پیت روز پنجشنبه (اول فروردین ماه) پخش خواهد شد. «خون به پا می‌شود» که بازیگر اصلی آن دنیل دی لوئیس اسکار نقش اول مرد امسال را دریافت کرده، درباره یک سرمایه‌دار بزرگ فعال در حوزه نفت است. این فیلم امریکایی توسط پل توماس اندرسون کارگردانی شده است و دوشنبه (5 فروردین ماه) پخش می‌شود. همچنین شبکه چهار «حرفه ایتالیایی» را سه شنبه (6 فروردین) پخش می‌کند. فیلم‌های سینمایی «آرامش در میان مردگان» (مهرداد فرید)، «اثیری» (محمدعلی سجادی)، «لاک‌پشت‌ها هم پرواز می‌کنند» (بهمن قبادی) و «فراموشی» (مسعود مددی) فیلم‌های ایرانی شبکه چهار سیما در ایام نوروز هستند.

فیلم‌های «پرده نقره‌یی»، «جان سخت ۴»، «جنگ‌های اژدهایی»، «مهاجم»، «مارها در هواپیما»، «هیتچر» و «مهدکودک پدر»، «مانانت»، «شبیه به بهشت»، «تکمچی»، «مظفرنامه»، «هوو»، «عشق فیلم»، «صلیبیون»، «گوشواره»، «پنجاهمین نفر» و «مربای شیرین» نیز از شبکه پنج پخش خواهند شد. ساعت پخش این فیلم‌ها 30/13 است.

در میان شبکه‌های تلویزیونی شبکه‌های سه سیما و تهران هر کدام با پخش ۷ فیلم، بیشترین آمار پخش آثار ایرانی را به خود اختصاص داده‌اند. بعد از این دو شبکه، شبکه‌های یک و دو هر کدام پنج فیلم ایرانی را پخش می‌کنند و شبکه چهار نیز پخش چهار فیلم از تولیدات داخل را در ایام نوروز برعهده دارد. از میان فیلم‌های منتخب سیما برای پخش در ایام نوروز، نام 24 عنوان فیلم امریکایی به چشم می‌خورد. همچنین تعداد فیلم‌های منتخب از کشورهای آسیایی و اروپایی به 23 فیلم می‌رسد.

 

منبع: روزنامه اعتماد، خبرگزاری فارس

/ 0 نظر / 49 بازدید