روایت «شهرام اسدی» از دفاع مقدس؛ پشت صحنه «شب واقعه»

به گزارش خبرنگار سینمایی فارس، «حسین دهقان» رئیس بنیاد شهید و امور ایثارگران و معاون رئیس جمهور در رأس هیئتی از مسئولان این سازمان از لوکیشن‌های فیلمبرداری فیلم سینمایی «شب واقعه» به کارگردانی شهرام اسدی بازدید به عمل آورد و از نزدیک در جریان فیلمبرداری این فیلم قرار گرفت.
اولین لوکیشن بازدید شده گاراژ اوراق‌فروشی دریاقلی بود. این گاراژ محل کار و زندگی دریاقلی سورانی بود که در حاشیه رود اروند و در نقطه‌مرزی قرار داشت و امروزه این گاراژ دیگر وجود ندارد اما گروه فیلمبرداری «شب واقعه» این گاراژ را به شکلی کامل در روستای مقیطیه آبادان بازسازی کرده است. گاراژی که ورود به آن کاملا حس زندگی دریاقلی سورانی را برای بینندگان زنده می‌کند. ماشین‌های متعددی که همه قدیمی تر از سال 59 هستند با چیدمان خاصی بر روی هم قرار گرفته‌اند.
«احمد میرعلایی» تهیه کننده این فیلم در مورد این ماشین‌ها می‌گوید: «با توجه به زمان رخداد وقایع فیلم باید تمام ماشین‌ها مدل‌های زیر 57 داشته باشند. به همین خاطر ما این ماشین‌ها را با نظارت عباس بلوندی طراح صحنه و لباس این فیلم از اهواز و تهران تهیه کردیم و به لوکیشن آوردیم. سپس این ماشین‌ها که بسیاری از آنها سالم بود پس از جدا شدن موتور با بیل مکانیکی خراب شد تا به شکل ماشین‌های اسقاطی در بیاید و با چیدمان خاصی این ماشین‌ها روی هم قرار گرفت تا فضای زندگی دریاقلی سورانی بازسازی شود.»
وی اضافه می‌کند: «حدود 400 تن وزن این ماشین‌هاست و ما در طراحی صحنه اینجا خواستیم تا حداکثر استانداردهای ممکن را با توجه به استانداردهای سینمای روز جهان به کار بریم تا فیلم هرچه زیباتر به تصویر کشانده شود.»
عباس بلوندی طراح صحنه و لباس فیلم «شب واقعه» نیز در گفت‌وگو با خبرنگار سینمایی فارس در مورد طراحی و ساخت این لوکیشن گفت: «عکسی از محل واقعی این گاراژ وجود ندارد و در واقع اینجا جای کوچکتری بوده است. من برای ساخت اینجا چند اوراق‌فروشی را دیدم و به این موضوع فکر کردم که دریاقلی باید اینجا زندگی کند. به همین خاطر سعی کردم جزئیات دقیقی را در کار به وجود آورم و تقریبا تمام وسایل زندگی دریاقلی نیز از قطعات اسقاطی ماشین تهیه شده است. این لوکیشن را نیز چندی پیش به همراهی کارگردان پیدا کردیم و پس از یک هفته اتود زدن، طرح اصلی آن را در آوردم.».
وی ادامه می‌دهد: «ساخت این لوکیشن 22 روز به طول انجامید که این 22 روز از اولین مراحل آماده‌سازی زمین تا آخرین مراحل ساخت را شامل می‌شود. بعضی از بخش‌های این لوکیشن زمان زیادی از ما گرفت. برای مثال اتوبوسی که محل زندگی دریاقلی و بر روی یک ساختمان سیمانی قرار دارد، از تهران خریداری شده و دماغه آن نیز ساخته شد. با توجه به وزن اتوبوس که سه تن است و قرار است وزن عوامل را نیز تحمل کند برای ساخت آن زیرسازی کاملی را انجام دادیم تا اتوبوس به بهترین شکل و با امنیت کامل برای فیلمبرداری آماده شود. جزئیات و ریزه‌کاری‌های زیادی در این فیلم هست. مثلا برای درست کردن کف این گاراژ بیش از 2 تن خاک زغال را در چند مرحله مختلف به همراه روغن سوخته با خاک مخلوط کرده‌ایم تا زمین اینجا به شکل زمین یک اوراق‌فروشی در بیاید. در همه فیلم‌هایم مانند فرزند خاک سعی کرده‌ام که جزئیات را به خوبی در فیلم رعایت کنم. چون جزئیات روح زندگی فیلم را به خوبی به تصویر می‌کشد.»
به گزارش فارس، «حسین دهقان» و هیئت همراهش از این لوکیشن بازدید کاملی به عمل آورده است. لوکیشنی که جا به جای آن تابلوهایی با نوشته‌هایی نظیر «به فرموده پاسگاه محترم بردن لوازم بدون اجازه ممنوع است» یا «کمپانی اوراق‌فروشی دریاقلی» به چشم می‌خورد. ماشین‌ها همه با نظم و ترتیب خاصی روی هم چیده شده‌اند و انبوه قطعات ماشین که در گوشه و کنار این صحنه وجود دارند نشان دهنده وسواس بیمار‌گونه یک اوراق‌فروش است که سالهای سال در اینجا زندگی کرده.
رئیس بنیاد شهید و امور ایثارگران و معاون رئیس جمهور به همراه هیئت ‌همراه به دیگر لوکیشن این فیلم می‌رود که درمانگاهی صحرایی است و فیلمبرداری در آن انجام شود. درمانگاهی که در یک سوله قدیمی متعلق به انگلیسی‌ها ساخته شده. سوله‌ای که سقف آن جا به جا جای گلوله‌های جنگ تحمیلی را در خود دارد و دور تا دور آن با بشکه‌هایی که عوامل صحنه چیده‌اند، فضای بیمارستان را تداعی می‌کند.
«حمید فرخ‌نژاد» بازیگر نقش «دریاقلی» اواخر سال گذشته دچار آسیب‌دیدگی شد و در صحنه‌ای از فیلم پیچ خورد و به علت پیچیده شدن تاندون‌ها، پایش را گچ گرفت اما او با روحیه سر صحنه‌ای که ما در حال گرفتن گزارش از آن هستیم، حاضر شده است. «فرخ‌نژاد» معتقد است چون در این پلان پای دریاقلی تیر خورده ایفای نقش برایش راحت‌تر است...
«لادن مستوفی» نیز که نقش مادر «دریاقلی» را بازی می‌کند، در گوشه‌ای با لباسش آماده نشسته و «شهرام اسدی» نیز در حال آماده کردن گروه فیلمبرداری و هماهنگی با آنها جهت فیلمبرداری یک پلان است.
به گزارش فارس، «حسین دهقان» با تک تک عوامل صحبت می‌کند و «شهرام اسدی» به همراه «احمد میرعلایی»، او را در جریان آخرین پیشرفت‌های پروژه قرار می‌دهد. سپس یکی از پلان‌های فیلم که مربوط به فصل آوردن دریاقلی به این درمانگاه است فیلمبرداری می‌شود که در دومین برداشت، این پلان مورد رضایت کارگردان قرار می‌گیرد.
به گزارش فارس، «حسین دهقان» سپس با حضور در میان بازیگران و عوامل این فیلم خطاب به آنها می‌گوید: «خسته نباشید» من را، شما عزیزانی که در تولید یک اثر ماندگار و فاخر با یکدیگر همکاری کرده‌اید، بپذیرید. اینکه کار از کجا شروع شد و با چه ایده‌ای شکل گرفت و چگونه دنبال شد به خودی خود مهم است اما اینکه نتیجه کار چه خواهد شد، مسئله‌ مهم‌تری است. قطعا نگاه تیزبین کارگردان این فیلم در نوع کارش مشخص است و معلوم است که او به دنبال کاری مبتنی بر واقعیت و انتقال دهنده فرهنگ ایثار و شهادت خواهد بود. ما به دنبال کاری هستیم که در نوع خودش کاری جدید و نو باشد. در بنیاد شهید و امور ایثارگران، ما به کپی‌کاری فکر نمی‌کنیم. باید سعی کنیم که فیلم در یک کلاس کاری قابل قبولی ارایه شود تا اگر دیگران خواستند نیز بتوانند از این کلاس کاری بهره‌برداری نمایند. خوشبختانه عوامل این مجموعه نیز همگی بسیار حرفه‌ای هستند و گرد آمدن آنها در کنار هم باعث می‌شود تا با همدلی و همراهی کار به خوبی پیش رود البته قطعا حضور معنوی و برکت روح شهدا نیز از عوامل پیشرفت کار است و قطعا وجود این عزیزان بسیاری از مشکلات کار را از بین خواهد برد. فیلمبرداری فیلم پیشرفت بسیار خوبی داشته است و انشاءالله باقیمانده کار نیز به همین خوبی انجام شود و به زودی شاهد موفقیت‌های بیشتر هنرمندان در عرصه‌های هنری و اعطای جوایز به شما عزیزان به مناسبت این فیلم باشیم. البته درست است که هدف ما گرفته جایزه نیست اما قطعا وقتی با نیت خالص به دنبال کار ماندگاری باشیم خدا نیز به ما کمک خواهد کرد.
وی تصریح کرد: به عوامل اطمینان می‌دهم که نگران وقت یا هزینه کار نباشند و با حداکثر دقت به کار خود ادامه دهند و مطمئنم خداوند متعال نیز که بر کار شما ناظر است تلاش شما را ارج خواهد نهاد.
«شهرام اسدی» کارگردان «شب واقعه» درگفت وگو با خبرنگار سینمایی فارس می‌گوید: ساخت فیلم «شب واقعه»
کارگردان فیلم «روز واقعه» به نمایش «شب واقعه» در جشنواره‌های داخلی اشاره کرد و گفت: فیلم «شب واقعه» هم برای جشنواره فیلم فجر و هم برای جشن خانه سینما آماده می‌شود.
همچنین «ناصر دهقانی» مدیرعامل مؤسسه فرهنگی – هنری شاهد در گفت‌وگو با خبرنگار سینمایی فارس گفت: فیلمبرداری در کوی ذوالفقاری (محل وقوع اتفاق) ادامه دارد و تاکنون 85درصد کار فیلمبرداری شده و ظرف 20 روز آینده 15 درصد باقی مانده نیز فیلمبرداری می‌شود.
وی افزود: گروه این روزها شب کار هستند و سکانس‌های اصلی شبانه فیلم را فیلمبرداری می‌کنند.همزمان نیز تدوین بخش‌های فیلمبرداری شده، توسط حسین غضنفری نیز انجام می‌شود که بیش از سی درصد از تدوین فیلم انجام شده است.
دهقانی با اشاره به بخش جلوه‌های ویژه «شب واقعه» گفت: پس از پایان فیلمبرداری بخش جلوه‌های ویژه و تروکاژها شروع می‌شود که احتمالا بخشی از آنها در یکی از کشورهای ترکیه، سنگاپور و هنگ‌کنگ صورت خواهد گرفت که مشغول رایزنی‌های لازم آن هستیم.
فیلمبرداری فیلم سینمایی «شب واقعه» به کارگردانی شهرام اسدی که به‌ تهیه‌کنندگی احمد میرعلایی در موسسه فرهنگی هنری «شاهد» تولید می‌شود، از 22 دی ماه سال گذشته در آبادان آغاز شده است.
این فیلم براساس فیلمنامه‌ای نوشته همایون شهنواز و با بازنویسی‌ نهایی که توسط اسدی صورت گرفته، با حضور حمید فرخ نژاد در نقش دریاقلی سورانی، لادن مستوفی، باران کوثری، حبیب دهقان نسب، آتش تقی‌پور، آرا اصلانیان و ... و نیز گروهی از هنرمندان خوزستانی مقابل دوربین امیر کریمی رفته است.
در خلاصه داستان این فیلم آمده: چهلمین روز بعد از آغاز جنگ تحمیلی ، دریاقلی سورانی پس از آن که خانواده‌اش را از شهر آبادان راهی می‌کند، به اوراق فروشی خود در حاشیه بهمن شیر بر می‌گردد و با ماجراهایی روبرو می‌شود.

/ 0 نظر / 72 بازدید