هفته فیلم ایران در زاگرب برگزار شد

هفته فیلم ایران در زاگرب برگزار شد

به همت رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در زاگرب هفته فیلم ایران با نمایش فیلم «روز سوم» اثر محمدحسین لطیفی در محل سینما توشکاناتس شهر زاگرب آغاز به کار کرد.

به گزارش خبرگزاری فارس، در مراسم افتتاحیه این هفته فیلم که روز سه‌شنبه مورخ 20/12/87 با حضور معاون سینمایی وزیر فرهنگ، مقامات سیاسی و فرهنگی، هنرمندان، کارگردانان، خبرنگاران و جمع کثیری از علاقه‌مندان به فیلم‌های ایرانی برگزار شد، خانم «اگر پاتا» مدیر مؤسسه فیلم ساوز عنوان داشت: این پنجمین سالی است که در این سینما هفته فیلم ایران برگزار می‌شود و مخاطبین ما همه ساله در ماه مارس در انتظار به نمایش در آمدن فیلم‌های ایرانی هستند.
در ادامه سیداحسان قاضی‌زاده هاشمی رایزن فرهنگی کشورمان در کرواسی ضمن خیر مقدم به حضار، اظهار داشت: استقبال امشب شما میهمانان ارجمند نشانه بارزی از جایگاه سینمای ایران در کرواسی است و امیدواریم با اکران فیلم‌های فاخر معرف فرهنگ کهن ایران باشیم.
وی افزود: هرچند با توجه به حجم تولید سالیانه صد فیلم سینمایی در ایران انتخاب شش فیلم برای هفته فیلم ایران بسیار سخت و مشکل است اما تلاش کردیم از میان ژانرهای مختلف سینمایی فیلم هی متنوعی را انتخاب نمائیم.
سپس آقای شستان معاون سینمایی وزیر فرهنگ کرواسی ضمن ابلاغ سلام و قدردانی آقای «بژو بیشکوپیچ» وزیر فرهنگ کرواسی از مرکز فرهنگی ایران که با برپایی چنین برنامه‌هایی زمینه تعامل فرهنگی و هنری دو ملت را فراهم می‌کند، اظهار داشت: امسال مردم کرواسی امکان دیدن شش فیلم معاصر ایران را خواهند داشت که همگی در سه سال اخیر تولید شده‌اند.
وی همچنین گفت: فیلم‌های ایرانی با خمیرمایه‌ای متفاوت و جذاب ساخته شده و جوایز متعددی را در سطح جهان به خود اختصاص داده است.
در این هفته فیلم‌های «نشانی» اثر فریدون حسن‌پور، «گره آخر» اثر حسن لفافیان، «روز سوم» اثر محمدحسین لطیفی، «بچه‌های ابدی» اثر پوران درخشنده، «فرش باد» اثر کمال تبریزی و «شب» اثر رسول صدرعاملی به نمایش گذاشته می شود.
شبکه اول تلوزیون ملی کرواسی ضمن مصاحبه با رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در کرواسی این برنامه را پوشش خبری داد.
علاوه بر این خانم دیانا ننادیچ از منتقدین معروف کرواسی در زمینه فیلم طی مقاله‌ای سینمای ایران را پویا و دارای سازمانی متنوع عنوان کرد و فیلم‌های امسال را شاهدی بر این مدعی دانست.
وی همچنین در این مقاله به شرح مختصری از هریک از فیلم‌ها پرداخته و فیلم «فرش باد» اثر «کمال تبریزی» را دارای ویژگی خاص دانسته است.

/ 0 نظر / 66 بازدید