چهار پروژه سینمایی در فروردین 88 به مرحله تولید رسید

چهار پروژه سینمایی در فروردین 88 به مرحله تولید رسید

سینمای ایران سال 88 را با کلید خوردن چهار پروژه جدید "سن‌پترزبورگ"، "زندگی با چشمان بسته"، "خانواده دکتر ارنست" و "آل" آغاز کرد.

به گزارش خبرنگار مهر، همانطور که پیش‌بینی می‌شد نخستین گزارش تولید سینمای ایران در سال 88 در نخستین روزهای اردیبهشت از سوی بنیاد سینمایی فارابی اعلام شد که می‌تواند شرایط تولید در یک ماه اخیر را به گونه‌ای روشن ثبت کند.

بنا بر این گزارش تا اول اردیبهشت امسال 86 پروژه سینمایی در مراحل مختلف تولید سینمای ایران به سر می‌برند. از میان این آثار سه فیلم جدید آماده نمایش اکران نشده و پنج فیلم در مرحله صداگذاری، 15 فیلم در مرحله تدوین، 9 فیلم در مرحله فیلمبرداری و 54 فیلم در مرحله پیش‌تولید به سر می‌برند.

به این ترتیب با توجه به اخبار تولیداتی که در این یک ماه کلید خورده و یا در مراحل مختلف به سر می‌برند، می‌توان این آمار و ارقام را با قطعیت در کارنامه سال 88 ثبت کرد. مقایسه‌ای بین این فهرست با آخرین فهرست اعلام شده در اسفند 87 و همچنین اخبار تولید آمار این فهرست را تکمیل و علامت سوال‌های احتمالی را مطرح می‌کند.

مرحله آماده نمایش:

تا اول اردیبهشت "ملک سلیمان" شهریار بحرانی، "پاداش" کمال تبریزی و "وقتی که دزد بودم" شهرام شاه‌حسینی آماده نمایش هستند. با توجه به اینکه در گزارش تولید اسفند 87 به فیلم‌های آماده نمایش اشاره نشده، می توان شرایط این سه فیلم را در آن گزارش تولید پیگیری کرد.

"ملک سلیمان" و "پاداش" اسفندماه در مرحله صداگذاری و "وقتی که دزد بودم" نیز در حال تدوین بود. به این ترتیب فیلم شاه‌حسینی مراحل پس از تولید را در این یک ماه با توجه به سبک بودن کار استودیوها سریعتر سپری کرده و با آماده شدن برای اکران عمومی روزهای انتظار را سپری می‌کند.

هر چند در آخرین خبر اعلام شده از سوی روابط عمومی فیلم در 29 فروردین‌ماه، "وقتی که دزد بودم" به "آقای دزد" تغییر نام داده و در مرحله ساخت موسیقی و صداگذاری به سر می‌برد.  

مرحله صداگذاری:

تا اول اردیبهشت "طلا و مس" همایون اسعدیان، "فرزند صبح" بهروز افخمی، "در شب عروسی" رضا قهرمانی، "معبد جان" محمد درمنش و "نظام از راست" محمد ورزی در مرحله صداگذاری قرار داشتند.

در گزارش تولید اسفند 87، "پاداش"، "ملک سلیمان"، "فرزند صبح" و "نظام از راست" در مرحله صداگذاری بودند. با توجه به آماده نمایش شدن فیلم تبریزی و بحرانی و توقف فیلم افخمی و ورزی در مرحله صداگذاری، می‌توان وضعیت فیلم‌های اسعدیان، قهرمانی و درمنش را مورد توجه قرار داد.

"طلا و مس" و "در شب عروسی" اسفندماه در مرحله تدوین و "معبد جان" هم در حال فیلمبرداری بود. به این ترتیب فیلم درمنش با روندی سریع توانسته فیلمبرداری را به اتمام رسانده و پس از تدوین به صداگذاری برسد.  

مرحله تدوین: 

تا اول اردیبهشت "نفوذی" جمال شورجه، "محاکمه در خیابان" مسعود کیمیایی"، "زندگی شیرین" قدرت‌الله صلح میرزایی، "بیداری" فرزاد موتمن، "شکارچی" رفیع پیتز، "خیابان بیست و چهارم" سعید اسدی، "نویسنده" نادر طریقت و "چهل سالگی" علیرضا رئیسیان در حال تدوین بوده‌اند.

"کیمیا و خاک" عباس رافعی، "لالایی" منیژه حکمت، "پسر آدم، دختر حوا" رامبد جوان، "یک گزارش واقعی" داریوش فرهنگ، "سفر مرگ" حسن آقاکریمی، "پریشانی" سیاوش اسعدی و "آناهیتا" عزیزالله حمیدنژاد نیز در مرحله تدوین به سر می‌برند.  

در گزارش تولید اسفندماه "طلا و مس"، "در شب عروسی"، "بیداری"، "وقتی که دزد بودم"، "لالایی"، "محاکمه در خیابان"، "پسر آدم، دختر حوا" و "چهل سالگی" در حال تدوین بودند. با توجه به ورود "طلا و مس"، "در شب عروسی" و "وقتی که دزد بودم" به مراحل دیگر، مشخص می‌شود "بیداری"، "لالایی"، "محاکمه در خیابان"، "پسر آدم، دختر حوا" و "چهل سالگی" از اسفند در  مرحله تدوین باقی مانده‌اند.

همچنین "نفوذی"، "زندگی شیرین"، "شکارچی"، "یک گزارش واقعی"، "پریشانی"، "خیابان بیست و چهارم"، "نویسنده"، "کیمیا و خاک"، "سفر مرگ" و "آناهیتا" اسفندماه در مرحله فیلمبرداری بوده‌اند و در این یک ماه با اتمام فیلمبرداری به مرحله تدوین رسیده‌اند.

مرحله فیلمبرداری: 

"شب واقعه" شهرام اسدی، "عصر روز دهم" مجتبی راعی، "راه آبی ابریشم" محمد بزرگ‌نیا، "بی‌خوابی" محمدجعفر باقری‌نیا، "تهران در جستجوی زیبایی" مهدی کرم‌پور، داریوش مهرجویی، سیف‌الله داد، "سن‌پترزبورگ" بهروز افخمی، "زندگی با چشمان بسته" رسول صدرعاملی، "خانواده ارنست" محسن دامادی و "آل" بهرام بهرامیان تا اول اردیبهشت در حال فیلمبرداری بوده‌اند.

با توجه به اینکه در اسفندماه "بی‌خوابی"، "عصر روز دهم"، "شب واقعه"، "راه آبی ابریشم" و "تهران در جستجوی زیبایی"  همچنان در حال فیلمبرداری بوده‌اند، می‌توان نتیجه گرفت "سن‌پترزبورگ"، "زندگی با چشمان بسته"، "خانواده دکتر ارنست" و "آل" چهار پروژه‌ای هستند که در یک ماه نخست سال 88 کلید خورده‌اند.

همچنین تا اول اردیبهشت‌ماه 54 فیلم در مراحل مختلف پیش از تولید به سر می‌بردند که این آمار در اسفند پارسال 46 فیلم بوده است. با در نظر گرفتن چهار پروانه ساخت صادر شده در روز پایانی فروردین می‌توان این افزایش را منطقی دانست.

"بخشکی شانس" کاظم راست‌گفتار، "کیفر" حسن فتحی، "بعد‌ازظهر سگی" مصطفی کیائی و "جایی نزدیک زمین" مهدی رحمانی آثاری هستند که با دریافت پروانه نمایش از شورای صدور پروانه ساخت سینمایی می‌توانند در فهرست این 54 فیلم لحاظ شوند. 

"پسر تهرانی" کاظم راست‌گفتار، "تاکسی نارنجی" ابراهیم وحیدزاده و "آنسوی رودخانه" عباس احمدی‌مطلق نیز موفق شدند نخستین پروانه نمایش‌های صادر شده در سال 88 را به خود اختصاص دهند.

/ 0 نظر / 36 بازدید