جوایز اصلی جشن دوازدهم به "فرزند خاک"، فرمان‌آرا و مرحوم شکیبایی رسید


در بخش چهره‌پردازی نیز با حضور عبدالله اسکندری و رویا تیموریان تندیس به مهین نویدی چهره‌پرداز فیلم "دعوت" رسید و در بخش‌ جلوه‌های ویژه میدانی با حضور نجف فتاحی و غلامرضا موسوی ضمن اهدای دیپلم افتخار به امیر سحرخیز برای فیلم "خواب لیلا"، داود رسولیان برای "فرزند خاک" برنده تندیس جشن خانه سینما شد.

در بخش بهترین صدابرداری نیز هیئت داوران دوازدهمین جشن خانه سینما عباس رستگارپور را برای فیلم "فرزند خاک" به عنوان برگزیده این بخش معرفی کرد. رستگارپور جایزه خود را از احمد رسولزاده و پژمان بازغی گرفت. در ادامه اجرای زنده "من عاشق چشمت شدم" به آهنگسازی فردین خلعتبری و آواز علیرضا قربانی با استقبال حاضران مواجه شد.
بعد از این برنامه با حضور جهانگیر میرشکاری و پانته‌آ‌ بهرام تندیس جشن خانه سینما برای بهترین میکس به محمدرضا دلپاک و رضا نریمی‌زاده برای فیلم "خاک آشنا" رسید. دلپاک ضمن ابراز تأسف نسبت به مصدومیت اصغر شاهوردی جایزه خود را به این هنرمند عرصه صدابرداری سینمای ایران اهدا کرد.

در بخش طراحی صحنه و لباس جشن دوازدهم سینمای ایران تندیس خانه سینما با حضور مجید میرفخرایی و گلاب آدینه به ژیلا مهرجویی و شعله نواب‌تهرانی برای فیلم سینمایی "آتش سبز" اهدا شد. در بخش بعدی مراسم کلیپ درگذشتگان یکسال سینمای ایران برای حاضران به نمایش درآمد.

رسول احدی، داود اسدی، احمد ابراهیمی، نادر ابراهیمی، بهروز جلیلی، مجید حاجی‌باشی، سیدشجاع حبیبیان، جواد خدادادی، اسماعیل داورفر، حمید دلشکیب، محسن رسول‌اف، گرشا رئوفی، شاهرخ سخایی، خسرو شکیبایی، مهرداد فخیمی، حمید قنبری، عطاءالله کاملی، مارکو گریگوریان، حسین مدنی، فرهنگ معیری، بهروز مقصودلو و فؤاد نور از رفتگان یکسال گذشته بودند.

سپس تارخ متنی را به یاد مرحوم شکیبایی قرائت کرد و تصاویری از آن زنده‌یاد در فیلم‌های "هامون"، "عاشقانه"، "پری"، "حکم" و "اتوبوس شب" و همچنین سخنانی از عزت‌الله انتظامی، رضا کیانیان و بیتا فرهی درباره آن مرحوم برای حاضران پخش و بعد از این تصاویر تصنیفی ساخته مرحوم شکیبایی به صورت زنده توسط گروه موسیقی اجرا شد.

سپس نوبت به معرفی برگزیده موسیقی دوازدهمین جشن خانه سینما رسید که با حضور محمد سریر و هانیه توسلی جایزه به کارن همایونفر آهنگساز "خاک آشنا" اهدا شد. حرکات فرم صلح و دوستی و کلیپ فعالان بخش‌های مختلف سالن‌های سینما از برنامه‌های جشن بود و بعد با حضور بهرام دهقانی و علیرضا خمسه تندیس تدوین به عباس گنجوی برای "خاک آشنا" اهدا شد.

در بخش بهترین فیلمبرداری نیز علیرضا زرین‌دست برای "فرزند خاک" تندیس را از دستان رخشان بنی‌اعتماد و مسعود رایگان دریافت کرد. اما در جذابترین بخش جشن که به معرفی بازیگران برگزیده زن و مرد، کارگردان، فیلمنامه و بهترین فیلم اختصاص داشت، شور و حالی خاص در فضای مراسم و حاضران ایجاد شد.

در بخش بهترین بازیگر زن مکمل، مهتاب نصیرپور بازیگر "فرزند خاک" برگزیده شده و نصیرپور تندیس را از دست مرتضی شایسته و رویا نونهالی دریافت کرد. در بخش بهترین بازیگر مرد مکمل جهانگیر و باران کوثری برای معرفی بازیگر برگزیده روی صحنه حاضر شدند.

جهانگیر کوثری گفت: گمان نمی‌کردیم روزی 12 جشن برای سینمای ایران برگزار کنیم. اگر سینمای ایران امروز به این نقطه رسیده موفقیت خود را مدیون فخرالدین انوار و محمد بهشتی است. بعد از این سخنان، بابک حمیدیان تندیس جشن را برای بازی در فیلم "ریسمان باز" از آن خود کرد.

خوشحالی و نوع تشکر حمیدیان نیز در نوع خود خاص و جالب بود. وی دقایقی به صورت جداگانه و با هیجان از پژمان بازغی، حامد بهداد، داود فتحعلی‌بیگی، رضا کیانیان، بهمن فرمان‌آرا و همسر خود تشکر و قدردانی کرد و تولد فرزند بازغی را به وی تبریک گفت.

اجرای قطعه موسیقی "مهتاب تر از باران" با آواز علیرضا قربانی برنامه ویژه این بخش مراسم بود و بعد نوبت به معرفی بهترین بازیگر زن جشن دوازدهم رسید. فرشته طائرپور که به همراه شهاب حسینی برای معرفی برگزیده این بخش روی صحنه آمده بود گفت: شش هفته پیش به همت بنیاد سینمایی فارابی و خانه سینما به دیدار جانبازان جنگ تحمیلی رفتیم.

وی ادامه داد: آنجا یک جانباز 70 درصدی که از 17 سالگی روی تخت بیمارستان بود گفت که آروزیش حضور در جشن خانه سینما و جشنواره فیلم فجر است. متأسفانه در این جشن نتوانستیم در خدمت این عزیزان باشیم ولی از همینجا با حضور خانواده سینما به خاطر رشادت و فداکاری بزرگ‌شان از آنها تشکر و قدردانی می‌کنیم.

گوهر خیراندیش برای بازی در فیلم "دعوت" به عنوان بازیگر زن برگزیده دوازدهمین جشن سینمای ایران معرفی شد. اما به دلیل آسیب‌دیدگی نتوانسته بود در مراسم حضور یابد و دخترش جایزه مادر را دریافت کرد. همچنین مریلا زارعی یادداشتی را از طرف خیراندیش برای حاضران خواند.

سپس داریوش فرهنگ و تارخ برای معرفی برگزیده بازیگری مرد به صحنه رفتند. فرهنگ با اشاره به داوری جشن سینما مبتنی بر کیفیت فیلم‌ها و عناصر مختلف آن گفت: خوشحالم که داوری‌ها بر اساس آمار و کمیت فیلم‌ها و فروش آنها نبود. امیدوارم روزی گروهی متخصص نیز برای ارزیابی فیلم‌های تلویزیونی به وجود بیاید تا کمتر شاهد سریال‌های زیر خط فقر باشیم.
تندیس خانه سینما برای بازیگری مرد به مرحوم خسرو شکیبایی اهدا شد و پویا جایزه پدر را از دستان فرهنگ و تارخ دریافت کرد. پویا شکیبایی گفت: ای کاش پدر می‌بود و این جایزه را خود دریافت می‌کرد و من به وی تبریک می‌گفتم. هر گاه در جشن‌ها کاندیداها اعلام می‌شدند قلب من به تپش می‌افتاد. امروز نیز قلب من به تپش افتاد ولی دیگر پدر حضور نداشت.

در بخش بهترین فیلمنامه با حضور فرهاد توحیدی و علیرضا شجاع‌نوری تندیس جشن به محمدعلی آهنگر و محمدرضا گوهری نویسندگان "فرزند خاک" اهدا شد و سپس قربانی قطعه "عقل و جنون" را اجرا کرد. در بخش کارگردانی با حضور سیروس الوند و رضا کیانیان تندیس به بهمن فرمان‌آرا برای "خاک آشنا" اهدا شد.

فرمان‌آرا با تشکر از حامیان تولید فیلم گفت: از فضل‌الله یوسف‌پور و دکتر رسول‌اف تشکر می‌کنم که در فیلم من سرمایه‌گذاری کردند. همچنین از دوستانی که پافشاری کردند تا این جایزه به من برسد نیز تشکر می‌کنم. این جایزه به دلیل صنفی بودن آن برای من باارزش است.

در بخش پایانی جشن دوازدهم خانه سینما تندیس بهترین فیلم به "فرزند خاک" به تهیه‌کنندگی سیداحمد میرعلایی اهدا شد و وی جایزه را از دست فخرالدین انوار و محمدمهدی عسگرپور گرفت. عسگرپور گفت: امیدوارم مشکلات سینمای ایران با صبر و حوصله و گفتگو حل شود. از دوستان مطبوعات نیز تقاضا می‌کنیم کمی رعایت سینما را بکنند.

دوازدهمین جشن سینمای ایران با مراسم آتش‌بازی به کار خود پایان داد. حضور بیش از پنج هزار نفر و تجمع در راه‌پله‌های محدود و آسانسورهای با ظرفیت کم پارکینگ برج میلاد، همچنین حضور برخی ورزشکاران پرورش اندام و برخورد ناشایست آنها با حاضران و تأخیر در آغاز مراسم به دلیل ازدحام بیش از حد مردم از جمله حواشی جشن بود.

منبع : خبرگزاری مهر


/ 0 نظر / 53 بازدید