نقدی بر صاحبدلان

سه سال با صاحبدلان


دو سال از پخش سریال صاحبدلان می‌گذرد و سه سال است که در ماه مبارک رمضان این سریال از تلویزیون پخش می‌شود و این نشان از مقبولیت و محبوبیت صاحبدلان در بین مسولان صدا و سیما و در بین مردم دارد.
سریالی که در سال نخست توانست نظر مردم و منتقدان را به سوی خود جلب کند و همین نظرهای مثبت باعث شد تا صاحبدلان سه سال پیاپی از تلویزیون پخش شود. اتفاقی که به ندرت پیش می‌آید.

فیلمنامه:
صاحبدلان دارای فیلمنامه بسیار قوی و مستحکمی است. فیلمنامه‌ای که توانسته داستان‌هایی از پیامبران را در فضای امروزی تعریف کند و این کار را نیز به خوبی انجام داده است. نکته‌ی مهم دیگری که در فیلمنامه مشخص است، دیالوگ‌های بسیار زیبای کار است که تماشاگر را جذب می‌کند و به هیچ وجه او را خسته یا مرعوب نمی‌سازد. در این سریال هر شخصیت زبان و گویش مخصوص به خود را دارد. تمام این عوامل باعث می‌شود که شخصیت‌های سریال، شخصیت‌هایی باشند باورپذیر که تماشاگر به راحتی با آنها ارتباط برقرار می‌کند.
نکته‌ی دیگری که در فیلمنامه مشهود است، ارجاعات قرآنی فیلمنامه است که با استفاده از داستان‌ها و آیات قرآنی توانسته داستان را پیش ببرد. در حقیقت می‌توان هر کدام از شخصیت‌ها را در داستان‌های پیامبران و در قرآن مشاهده کرد. این ارجاعات علاوه بر اینکه مشهود و قابل رویت است و در بعضی سکانس‌ها توسط شخصیت‌ها بازگو می‌شود اما به هیچ وجه مخاطب را پس نمی‌زند و مخاطب با توجه به نشانه‌هایی که از این داستان‌ها در ذهن دارد، قصه‌ها و داستان‌های سریال را دنبال می‌کند. در این سریال قرآن به عنوان یکی از شخصیت‌های سریال معرفی می‌شود و تمام داستان بر محور قرآن شکل می‌گیرد.

http://baranema.persiangig.ir/image/sahebdelan-poster-baranema-lit.JPG


کارگردانی:
محمدحسین لطیفی به عنوان کارگردانی که فیلم‌ها و کارهایش توانسته است، مخاطب را جذب کند، در صاحبدلان هم توانسته مخاطب را با سریال همراه سازد. این سریال برخلاف تجربه‌های قبلی لطیفی دارای زمینه دینی می‌باشد، اما نشانه‌هایی از کارهای لطیفی را نیز همراه دارد. در این سریال ما می‌توانیم طنز را ببینیم که در اکثر کارهای محمدحسین لطیفی وجود دارد، که این طنز هم در گویش‌ها و رفتارهای بازیگران و به خصوص شخصیت «شاهین» دیده می‌شود.
لطیفی هم این بار با هدایت بسیار خوب بازیگران و استفاده درست و مناسب از دوربین و استفاده مناسب از نور و رنگ‌ها توانست فضاسازی بسیار خوبی ایجاد کند. لطیفی در این سریال از رنگ سبز نیز استفاده خوبی کرده و این رنگ در خانه خلیل رنگ غالب محسوب می‌شود تا بتواند حس دینی را نشان دهد.

بازیگران:
صاحبدلان برای شخصیت‌های خود از بازیگران خوبی بهره برده است. بازیگرانی که پس از این سریال به چهره‌های محبوب سینما و تلویزیون تبدیل شده‌اند.
حسین محجوب (سید خلیل صحاف‌زاده)، محمد کاسبی (جلیل)، باران کوثری (دینا)، پوریا پورسرخ (شاهین)، برزو ارجمند (رامین)، حمید ابراهیمی (محمود)، سیروس گرجستانی (حشمتیان)، ثریا قاسمی (عهدیه)، اردلان شجاع کاوه (دکتر)، هایده حائری (همسر حشمتیان)، مهران رجبی (محلوجی)، محسن قاضی مرادی (بهادری). این‌ها اسامی بازیگران شخصیت‌های سریال هستند که بازی‌های بسیار خوبی از خودشان ارایه داده‌اند و شخصیت‌ها را باورپذیر ساخته‌اند.
در این بین بازی بازیگران جوان بیشتر به چشم آمده است. باران کوثری، پوریا پورسرخ، برزو ارجمند و حمید ابراهیمی.
باران کوثری در صاحبدلان نقش دختر چادری جوان و دانشجویی را بازی می‌کند که توانست با بازی بسیار خوب در این نقش محبوبیت بسیار زیادی به دست بیاورد.
پوریا پورسرخ که با سریال وفا وارد عرصه بازیگری شده بود، با بازی در نقش «شاهین» نظرها را به سوی خود جلب کرد.
برزو ارجمند هم توانست با بازی در صاحبدلان بیشتر شناخته شود.
حمید ابراهیمی بازیگر نقش محمود که پیش از این در تئاتر مشغول بود، توانست بازی بسیار خوبی از خود ارایه دهد.
در این بین بازی باران کوثری در نقش دینا و حسین محجوب در نقش خلیل و بازی این دو مقابل هم توانست رابطه‌ی نوه و پدربزرگ را به خوبی نشان دهد. رابطه‌ای که برخلاف دیگر سریال‌ها، بسیار باورپذیر شده است.

حرف آخر:
صاحبدلان سریالی است درباره قرآن و حضور آن در جامعه. سریالی که داستان آدم‌هایی است که در قرآن گفته شده و در جامعه وجود دارند.
«و این کتابی است بی‌شک برای هدایت پرهیزگاران»

نقد و تحلیل: میلاد بارانی (ناشا)، تازه‌های باران کوثری، باران ما

/ 7 نظر / 84 بازدید
سایه

مرسی که اومدید من شما رو با عنوان تازه های باران کوثری لینک کردم لطفا شما هم من رو با عنوان :"عاشقان باران(سایه) لینک کنید

لادن فروهر

سلام و خسته نباشيد نماز و روزه قبول باشد آپم بيا سري بزن درباره تستهاي جالب اميدوارم خوشت اومده باشد. آپتان خيلي قشنگ بود موفق و شاد باشيد منتظرتم[گل]

لادن فروهر

سلام و خسته نباشيد نماز و روزه قبول باشد آپم بيا سري بزن درباره تستهاي جالب اميدوارم خوشت اومده باشد. آپتان خيلي قشنگ بود موفق و شاد باشيد منتظرتم[گل]

لادن فروهر

سلام و خسته نباشيد نماز و روزه قبول باشد آپم بيا سري بزن درباره تستهاي جالب اميدوارم خوشت اومده باشد. آپتان خيلي قشنگ بود موفق و شاد باشيد منتظرتم[گل]

صبا

سلام...آقامیلادعالیه....فقط اگه لطف کنین تحلیل ها ونقدهای قسمت های حساس وفوق العاده جذابش روبذارین عالی ترهم میشه...باران کوثری یه چیزه دیگه است.... واقعا بازیگرتوانمندیه...الله یارتان[گل]

مجید

بسیار جالب بود هنوز هم ازدیدنش لذت می برم اتفاق تکرار نشدنی ای هست دیالوگهای محمود وشاهین بسیار جذاب انتخاب شده است. کارگردان بازیهای بسیار خوبی از تمام بازیگران گرفته فقط تنها اشکال آن دید کارگردان نسبت به دین و مسائل آن است که انتظاری بیش از ا ین نمی رود و ضعیف کار شده است[شوخی]