گامی در رخداد گاه شب واقعه

یکی از لوکشین‌های این فیلم مربوط به محل زندگی «دریاقلی» است که در محله ذوالفقاریه در شهر آبادان ساخته شده است. طراحی در این لوکشین به گونه‌ای است که فضای یک گاراژ اتومبیل‌های اوراقی را در دوران جنگ تداعی می‌کند. پلاک‌ها، اتومبیل‌ها و تمامی وسایل به گونه‌ای طراحی شده‌اند که گویی از سال‌ها قبل این گاراژ وجود داشته است. گرد و غبار روی وسایل و کهنگی و کثیفی بلوک‌های سیمانی از ابتکارات عباس بلوندی طراح صحنه این فیلم است. بلوندی در این زمینه می‌گوید: کار طراحی صحنه این فیلم با همفکری کارگردان و بر اساس شواهد و مدارکی که از گذشته وجود داشته، ساخته شده است. وی ادامه می‌دهد: کار ساخت این لوکشین 23 روز به طول می‌انجامید و حدود 40 تن آهن برای ساخت این گاراژ به کار گرفته شد.
طراح صحنه «شب واقعه» ضمن اشاره به در نظر گرفتن جزئیات ساده در این کار می‌افزاید: به نظر من نکته سنجی و تاکید بر جزئیات است که به زیبایی و جذابیت کار می‌افزاید.
لوکشین دیگر این فیلم در بیمارستان صحرایی، در یکی از سوله‌های قدیمی شهر آبادان که قدمت آن به 50 سال پیش می‌رسد، فیلمبرداری می‌شود. «حمید فرخ‌نژاد» بازیگر نقش دریا قلی که مدتی است از ناحیه پا دچار مصدومیت شده است، برای این سکانس آماده می‌شود. «فرخ‌نژاد» در مورد ایفای این نقش می‌گوید: «دریا قلی» با بسیاری از کارهایی که قبلا انجام داده بودم تفاوت داشت و به خاطر همین تفاوت‌ها، این نقش برایم جذابیت داشت و با تمام سختی‌های کار و با وجود مصدومیتی که از ناحیه پا در حین انجام کار برایم اتفاق افتاده، از بازی در این فیلم خوشحالم. شهرام اسدی، کارگردان نکته سنج این فیلم هم اعتقاد دارد، مشکلات و شرایط سخت ساخت این فیلم را جذابیت‌های کار، قابل تحمل می‌کند. اسدی در مورد روند انجام کار می‌گوید: تا به حال ساخت نیمی از کار به پایان رسیده و باقی آن هم تا اواخر اسفند به پایان می‌رسد. وی در مورد حضور سایر بازیگران این فیلم ادامه می‌دهد: بزودی باران کوثری و حبیب دهقان نسب هم به جمع بازیگران این فیلم می‌پیوندند.
قابل ذکر است که: «حمید فرخ‌نژاد»، «لادن مستوفی»، «باران کوثری» و «حبیب دهقان نسب» در این فیلم ایفای نقش می‌کنند.
دکتر حسین دهقان رئیس بنیاد امور ایثارگران و معاون رئیس جمهور ضمن بازدید از لوکیشن‌های مختلف فیلم سینمایی «شب واقعه» با عوامل ساخت این فیلم دیدار و گفتگو کرد. دهقان در توصیف شخصیت «دریاقلی سورانی» گفت: در هر قشر و طبقه‌ای یک فرد نمود خاصی دارد که می‌تواند از مجموعه ویژگی‌ها، خصلت‌ها و الگوهای رفتاری مرجعیت پیدا کند. «دریاقلی» نیز یک فرد عامی جامعه است که تحت تاثیر پیام امام قرار می‌گیرد و در مسیر زندگی‌اش این تاثیرپذیری، تحولات بسیاری را پدید می‌آورد.
وی ادامه داد: در یک بزنگاه زمانی، وی همه آنچه را که به عنوان سرمایه وجودی‌اش است به صحنه دفاع از این مرز و بوم می‌آورد و در این مسیر به شهادت می‌رسد.
رئیس بنیاد شهید و امور ایثارگران خطاب به عوامل ساخت این فیلم اظهار داشت: به تمامی شما عزیزان که در تولید یک اثر ماندنگار و فاخر با یکدیگر همکاری می‌کنید خدا قوت می‌گویم. وی افزود: اینکه کار از کجا شروع شد و ایده آن چگونه شکل گرفت و چگونه دنبال شد اهمیت خاص خودش را دارد اما موضوع مهم تر این است که نتیجه کار چه خواهد بود. دهقان با بیان این مطلب که هدف بنیاد ارائه یک کار نو و جدید است، تاکید کرد: در بنیاد شهید ما به دنبال کارهای کلیشه‌ای و کپی‌برداری از کار دیگران نیستیم، بلکه به دنبال ارائه کار در یک کلاس قابل قبول هستیم و ما قصد داریم کاری نو ارائه کنیم.
معاون رئیس جمهور ضمن اشاره به مجموعه عوامل با تجربه و کامل این فیلم گفت: کامل بودن مجموعه از نکاتی است که سبب خواهد شد این کار با همدلی و همراهی بیشتر انجام شود و یقین دارم که چون بحث شهید و شهادت در پشت این کار قرار دارد،‌این معنویت باعث پیشرفت هر چه بهتر کار خواهد شد.
دهقان در پایان با ابراز خرسندی از روند انجام این کار تصریح کرد: امیدوارم مانده کار هم با همین روند خوب پیش برود و ما شاهد موفقیت این مجموعه و همه شما عزیزان در عرصه‌های هنری باشیم و یقینا خداوند ناظر به کار شماست و بر کار شما ارج خواهد گذاشت.

/ 1 نظر / 67 بازدید