تهیه‌کنندگان اکران سال 87 را پیش‌بینی کردند

  با سپری شدن جشنواره‌ی فیلم فجر،

تهیه‌کنندگان اکران سال 87 را پیش‌بینی کردند

 

بعد از نمایش بیش از 40 فیلم ایرانی در جشنواره بیست و ششم فجر پنج تهیه‌کننده سینما در گفت‌وگوهایی، اکران سال 87 را پیش‌بینی کردند.

علی سرتیپی بیشتر آثار نمایش داده شده در جشنواره را مخاطب خاص دانست و به خبرنگار سینمایی ایسنا گفت: ما در جشنواره‌های گذشته فیلم‌های متوسط هم داشتیم، ولی امسال تعداد فیلم‌های ضعیف زیاد بود و چند فیلم خوب هم در کنار آن‌ها داشتیم که امیدوارم در گیشه خوب جواب بدهند، اما فیلم عالی وجود نداشت.

وی ادامه داد: هر ساله معمولا فیلم‌هایی که خارج از جشنواره بوده‌اند، توانسته‌اند دخل و خرج گیشه‌ی سینماها را جواب بدهند و اکران سال آینده هم بیشتر این‌گونه خواهد بود.

محمد نیک‌بین هم معتقد است: مقداری سردرگمی وجود دارد و نمی‌توان پیش‌بینی درستی از اکران آینده داشت و فیلم‌هایی هستند که به جشنواره راه پیدا نکردند و مشکل مجوز دارند مثلا فیلم‌ «تسویه حساب» خود ما که منتظر مجوزش هستیم و در واقع همه چیز نامشخص است.

جهانگیر کوثری امسال را سال خاصی برای جشنواره فیلم فجر دانست و به ایسنا گفت: به نظرم می‌آید به دلیل شرایط خاصی که سینما داشت و همجمه‌های متفاوتی که نسبت به سینما بود، سخت‌گیری‌ها بیشتر شده بود.

او معتقد است: جو غالب بر جشنواره 26 بسیار محتاطانه بود و شاهد آن فیلم‌هایی است که در ژانر مشخصی بیشتر مورد توجه قرار گرفتند تا بتوانند شرایط را مساعد کنند بنابراین تعداد فیلم‌هایی که نگاه معناگرا، عارفانه، تاریخی و اجتماعی بسیار تلطیف شده داشتند، بیشتر بودند و کمتر شاهد فیلم‌های بدنه بودیم.

کوثری پیش‌بینی کرد اکران 87 در جذب مخاطب زیاد موفق نباشد و گفت: بعد از این طوفان شاید یک آرامش نسبی به وجود آ‌ید تا برای سال آینده مجموعه‌یی از ژانرهای مختلف را در جشنواره داشته باشیم.

منوچهر محمدی پیش‌بینی اکران 87 را از آثار به نمایش درآمده در جشنواره فیلم فجر غیر کارشناسانه دانست و به ایسنا اظهار داشت: مجموع این فیلم‌ها عددی حدود 35 است و فیلم‌های دیگری هستند که فُرم جشنواره را پر نکردند و یا در مراحل فنی هستند که از وضعیت اکران و تاثیرگذاریشان در بخش نمایش اطلاعی در دست نداریم.

وی افزود: به پیشینه سال‌های قبل می‌توانیم امیدوار باشیم 10 تا 20 درصد این فیلم‌ها می‌توانند مخاطب بالا داشته باشند و 25 تا 30 درصد این آثار در میان جدول مخاطبین باشند و فیلم‌هایی هم مخاطب کمتری خواهند داشت و در مجموع خیلی با سال‌های گذشته تفاوت ندارد.

محمدی با بیان این که برای اکران آینده قطعا تولیداتی انجام می‌شود که به نمایش در می‌آیند، گفت: اضافه شدن سالن‌های سینما باعث شده تا عده‌یی دست به تولید فیلم‌های تجاری و سینمای بدنه بزنند تا در سال 87 اکران شوند و خود ما هم فیلم «عصر روز دهم» را خواهیم داشت که به موفقیت اکران آن خیلی دل بسته‌ایم. همانند فیلم «میم مثل مادر» که در جشنواره هم شرکت نداشت، اما دومین فیلم پرفروش سال گذشته شد.

محسن علی اکبری که در جشنواره با فیلم «همیشه پای یک زن در میان است» توانست سیمرغ فیلم برگزیده تماشاگران را بدست ‌آورد با بیان این که این فیلم حرف اول اکران 87 را خواهد زد اظهار داشت: اما از وضعیت فیلم‌های دیگر متاسفانه تا حدودی ناامید هستم و معتقدم در اکران آینده مجموعا 4 یا 5 فیلم بیشتر نیست که بتوانند فروش خوبی داشته باشند.

او در عین حال از داوری‌های جشنواره 26 گلایه دارد و معتقد است: این جوزدگی بعضی از دوستان ما، سینما را دچار چالش کرده و ‌آدم افسوس می‌خورد که جشنواره را به هر قیمتی داریم از دست می‌دهیم.

علی اکبری معتقد است: این جشنواره که در منطقه مطرح بود، به خاطر اینکه نمی‌توانیم قضاوت درستی در آن داشته باشیم دارد به حاشیه می‌رود.

وی با بیان این که قضاوت‌ها باید به گونه‌یی باشد تا سینما رشد کند، ادامه داد: رشدی که سال‌ها در سینما شاهد بودیم، الآن دچار رکودی شده است که این روند جز نابودی سینما چیز دیگری را نخواهد داشت.

 

منبع: ایسنا

/ 3 نظر / 60 بازدید
پریا

دست درد نکنه زیاد نوشتی باید از نت بیام بیرون بد بخونم به هر حال دس مریزاد

سید

سلام درمورد سی دی های غیر مجاز و راه حلش آپ کردم بیا سر بزن و هرکس هم که این مطلب رو دید بیاد و نظر بدید یا علی

رضا

داش میلاد نمی خوای قالب وبو عوض کنی؟ جشنواره تموم شد.