بنی‌اعتماد با "زرد قناری" در کانون فیلم شهر

فیلم سینمایی "زرد قناری" ساخته رخشان بنی‌اعتماد دوشنبه پنجم اسفند‌ماه ساعت 18 در فرهنگسرای هنر به نمایش درمی‌آید.
به گزارش خبرنگار مهر، این پنجمین جلسه نمایش فیلم کانون شهر است که پس از نمایش فیلم با حضور بنی‌اعتماد و شادمهر راستین منتقد، فیلمنامه‌نویس و مسئول کانون فیلم شهر مورد نقد و تحلیل قرار می‌گیرد.

 

"زرد قناری" محصول سال 1367 برای اولین بار است که مورد نقد و بررسی قرار می‌گیرد و بنی‌اعتماد که در حال تدوین مستند خود از مجموعه "تهران من" است، در این نشست از تجربه‌هایش هنگام ساخت فیلم می‌گوید.

این فیلم با فیلمنامه‌ای از بهمن زرین‌پور و نقش‌آفرینی مهدی هاشمی و گلاب آدینه داستان کفاشی جوان است که سهم خود را در کفاشی می‌فروشد تا قطعه‌ای زمین بخرد و زراعت کند. اما زمین با سند جعلی به دیگری فروخته شده و او مجبور می‌شود برای پیگیری کارها همراه خانواده راهی تهران شود.

"زرد قناری" در بخش "در جستجوی زندگی شهری" به نمایش درمی‌آید که مشکلات مهاجران را هنگام ورود به کلانشهرها بررسی می‌کند. تاکنون "آبادانی‌ها" و "دزد دوچرخه" در این بخش به نمایش درآمده که با توجه به مضمون و قصه مشترک بستری مناسب برای ورود به مبحث شناخت فیلم‌های شهری در این کانون است. 

"شناسایی" و "وصل نیکان" از دیگر فیلم‌های به نمایش درآمده در این کانون هستند و تا پایان سال نیز "نیاز" علیرضا داودنژاد، "نقطه ضعف" محمدرضا اعلامی، "بازجویی یک جنایت" محمدعلی سجادی، "پدربزرگ" مجید قاری‌زاده، "چمدان" جلال مقدم، "اجاره‌نشین‌ها" داریوش مهرجویی و "دایره زنگی" پریسا بخت‌آور به نمایش درمی‌آیند.

این کانون با توجه به آغاز جشنواره فیلم شهر (12 تا 17 اسفند) هفته آینده برنامه ندارد و پس از آن نمایش فیلم‌ها را پیگیری می‌کند. برنامه‌های کانون فیلم شهر دوشنبه هر هفته ساعت 18 در فرهنگسرای هنر برگزار شده و نشست نقد و بررسی با حضور کارگردانان آثار و کارشناسان سینمایی برگزار می‌شود.

این فیلم‌ها با همکاری فیلمخانه ملی به نمایش درمی‌آیند و عموم علاقمندان برای حضور در نشست‌ها می‌توانند به خیابان شریعتی، خیابان ارسباران، فرهنگسرای هنر مراجعه کنند.

/ 1 نظر / 76 بازدید
رضا

با آنکه در حریم تو بیگانه ام هنوز مانند حلقه بر در این خانه ام هنوز بگذشت شب ز نیمه و من با خیال دوست مینا صفت به گوشه میخانه ام هنوز