شهبازی: «پستچی...» ‌شخصیت‌های امروزی را به ملاقات با تاریخ می‌برد

نقد شفاهی فیلم‌های اکران/
شهبازی: «پستچی...» ‌شخصیت‌های امروزی را به ملاقات با تاریخ می‌برد


خبرگزاری فارس: «رامتین شهبازی» با بیان این که «پستچی ...» تجربه تازه‌ای در سینمای ایران محسوب می‌شود، گفت: «حسن فتحی» در این فیلم شخصیت‌های امروزی خود را به ملاقات تاریخ می‌برد.

 

«رامتین شهبازی» عضو شورای مرکزی انجمن منتقدان و نویسندگان سینمای ایران، در گفت‌وگو با خبرنگار سینمایی فارس، در مورد فیلم «پستچی سه بار در نمیزند» ساخته حسن فتحی، گفت: «پستچی سه بار در نمیزند»، دومین تجربه «حسن فتحی»، تجربه تازه‌ای در سینمای ایران محسوب می‌شود.
وی در ادامه افزود: «حسن فتحی» با تکیه بر عناصر داستان گویی ایرانی پیشنهادهایی را در زمینه سینمای تریلر مطرح می‌کند که می‌تواند برای علاقه‌مندان سینما، جذاب باشد.
این منتقد در ادامه افزود: «حسن فتحی» در این فیلم شخصیت‌های امروزی خود را به ملاقات تاریخ می‌برد تا در پی آن به خودشناسی برسند، در همین راستا سه گونه تصویری مجزا بر می‌گزیند، طبقه سوم که داستان آن در اوایل قرن می‌گذرد، فضایی با استفاده از میزانسن‌های مدور به سبک نمایش‌های تعزیه دارد، آدم‌ها آرام و شمرده سخن می‌گویند و ریتم زندگی متناسب با همان دوران است.
شهبازی گفت: در طبقه وسط که در نیمه قرن هستیم دیالوگ‌ها سریع‌تر ادا می‌شود و میزانسن‌های هندسی همانند نمایش تخت‌حوضی است، در طبقه اول که داستان امروز را روایت می‌کند سرعت به اوج می‌رسد، ادای دیالوگ‌ها سریع و میزانسن‌ها متقاطع هستند.
وی در پایان گفت: «حسن فتحی» می‌کوشد عناصر ادبی فیلم را به تصویر بدل کند، این توجه او به روایت پیش‌تر نیز در مجموعه‌های تلویزیونی‌اش توجه را به خود جلب می‌کرد.

/ 0 نظر / 142 بازدید