ایران 6740 سینما کم دارد

ایران 6740 سینما کم دارد

اپسیلون

 

بلافاصله بعد از خبر هفته قبل ما مبنی بر این که هر ایرانی هر 5 سال یک بار سینما می‌رود، این هفته بنیاد فارابی، آمارهای خفنی درباره تعداد سینماها رو کرد که آدم واقعا بغض می‌کند.

بنیاد فارابی اعلام کرده ما در مملکت، کل یوم 210 سینما و 260 پرده نمایش داریم (در بعضی سینماها چند سالن وجود دارد) و از 804 شهر کشور، فقط 75 تا شهر، سینما دارند که با این وضع به ازای حدود هر 270 هزار نفر، یک سالن سینما وجود دارد.

حالا این را هم داشته باشید که طبق استانداردهای جهانی، برای هر 10 هزار نفر، یک سینما باید وجود داشته باشد که با توجه به جمعیت 70 میلیونی ایران می‌شود 7 هزار سالن.

با توجه به ارقام بالا مساله این طور می‌شود:

(سالن کم داریم) 6740 = 260 – 7000

حالا از کنار هم قرار دادن این اعداد و نسبت موجود (260) به نسبت مورد نیاز (6740)، به این جواب می‌رسیم:

038/0 = 260 / 6740

که کلا این مقدار در حد اپسیلون است و به قول اهالی ریاضی قابل اغماض و صرف نظر است.

نتیجه‌گیری منطقی: تعداد فعلی سالن‌های سینما در ایران یک سوءتفاهم است و قابل صرف نظر است!

اما بنیاد فارابی اعلام کرده در آماری که نشریه فوکوس چاپ کرده، ایران در بین 57 کشور دارای سرانه سینما، در مکان 53 قرار دارد و فقط کشورهایی مثل مصر و تونس از ما پایین‌ترند.

نگاه سفیدنمایانه: ما در حقیقت سوم هستیم (البته از آخر!) و اگر مسؤولان فرهنگی ما در نساختن سالن همین‌طور به تلاش خود ادامه بدهند یا بقیه کشورها سالن بسازند، کسب رتبه بهتر و ایستادن روی یکی از سکوهای سه‌گانه و کسب مدال دور از دسترس نمی‌باشد.

 

منبع: همشهری جوان، شماره 197، 21 دی 87

/ 3 نظر / 58 بازدید
حمیدم

ما باید همه چیزمون به همه چیزمون بیاد[تعجب]

مونا

سلام وبلاگتون جالبه باران کوثری بازیگر فوق العاده ایه . خوشحال میشم به من هم سر بزنید . اگه با تبادل لینکم موافق بودین خبرم کنید . [گل][قلب]

باران

سلام وب سايت خوبي داري بهت تبريك مي گم من آپم يه سر بهم بزن نظرم بده اگرم با تبادل لينك موافق بودي منو با اسم بهرام و بهداد و شهاب لينك كن به منم بگو تا لينكت كنم[لبخند]