روزی که وب ما زرد شد

وبلاگ های هواداری از بازیگران، روز به روز بیشتر و بیشتر می شود. شیفتگان دنیای بازیگران بخشی از پول و وقت روزانه شان را، صرف ساختن سایت و وبلاگ برای ستاره هایشان می کنند تا حس و حال عاشقانه شان را در صفحه های مجازی به ثبت برسانند. کافی است نام یکی از بازیگران محبوب سینمای ایران را در یک موتور جست وجوگر تایپ کنید، آن وقت با وبلاگ هایی روبه رو می شوید که با موضوع طرفداری از آن بازیگر ایجاد شده است.
هر وقت یکی از این وبلاگ های هواداری از فلان ستاره سینما را می خوانم، چهره «بهاره رهنما» در فیلم «توفیق اجباری» در ذهنم مجسم می شود. آن جا که به خانه «گلزار» رفته بود و احساسات پرشورش را، نسبت به یک بزرگ مرد عالم سینما ابراز می کرد!


بیش از ٧٠٠ عکس از «مهران مدیری» در یک وبلاگ
برای این که بدانید این وبلاگ ها چه بازار داغ و پررونقی دارد، به وبلاگ طرفداران «مهران مدیری» سری بزنید و آمار عملکرد یک ساله وبلاگ را مرور کنید. این آمار حاکی از آن است که در طول سال گذشته ٩۶ هزار نفر از این وبلاگ بازدید کرده اند.
تازه این نکته را در نظر بگیرید که این وبلاگ، تنها یک حلقه از زنجیره وبلاگ های طرفداران «مهران مدیری» است.
در مجموع بیش از ۴ هزار و ٣٠٠ نفر برای وبلاگ، پیام (کامنت) گذاشته اند. صاحب وبلاگ ٩١٢ قطعه عکس در رسانه شخصی اش منتشر کرده که ٧٣٩ قطعه آن عکس مهران مدیری با گریم های مختلف است.
جدول منظمی هم که برای بیان خلاصه فعالیت های «مهران مدیری» طراحی شده، در نوع خود جالب است. این جدول به شما می گوید که مدیری در سال پیش، در چه مراسمی حضور پیدا کرده یا با کدام نشریه ها مصاحبه کرده است. چه افتخاراتی کسب کرده ، با چه برنامه های رادیویی به صورت تلفنی مصاحبه کرده، در چه فیلم هایی حضور یافته است و کدام برنامه های تلویزیونی با او مصاحبه کرده اند و...
این مثال را زدم تا نشان دهم که این طرفداران دو آتشه، فعالیت هنرمند محبوبشان را با نهایت ریزبینی رصد و نهایت سعی شان را می کنند، تا همه اطلاعات ریز و درشت را تمام و کمال ارائه دهند.


می خواستم نامش را فریاد بزنم
هواداران خود را موظف می دانند هرچند وقت یک بار، دلایل طرفداری شان را بازگو کنند و توانایی های ستاره شان را به اثبات برسانند. آن ها هیچ انتقادی را بی پاسخ نمی گذارند و نسبت به هرگونه نقد یا توهین واکنش نشان می دهند.
«پریا پرنوری» یکی از مدیران سایت «باران سینما»ست. سایتی که همان طور که از اسمش پیداست، محل گفت وگو و تعامل هواداران «باران کوثری» است. او به خراسان می گوید: بعد از برنامه جنجالی «شب شیشه ای»، موجی از کنایه و اهانت نسبت به «باران» به راه افتاده بود.
بچه های سایت ما واقعا گل کاشتند. آن ها در وبلاگ ها و سایت های مختلف می چرخیدند و هرجا بحثی درباره باران راه می افتاد، با نظرهای منطقی خود طوری آب روی آتش می ریختند که دودی هم بلند نمی شد. البته در فضای اینترنت، کاری جز این هم نمی شود کرد. از این دست حمایت ها و اعتراض ها در فضای وبلاگی زیاد اتفاق می افتد. به ویژه زمانی که قرار باشد توانایی های ستاره ها، مورد ارزیابی و داوری قرار گیرد.
مهدی مدیر وبلاگ «ترانه علیدوستی»، در مطلبی شاعرانه گزارش لحظه به لحظه ای از مراسم اختتامیه جشنواره فیلم فجر نوشته و ناراحتی اش را از کاندیدا نشدن این بازیگر، این گونه ابراز کرده است: زل می زنم به گوشه های خالی پرده نقره ای و نبودن ناحق نام «ترانه علیدوستی» را، عجیب احساس می کنم...
دلم دارد می لرزد. اضطراب وجودم را فراگرفته... قرار است که نامش را بلند در سالن فریاد بزنم... قرار است که این نام را به گوش داورانی که چشم هایشان را بسته بودند، برسانم...


داستان پرسوز و گداز دیدار با یک ستاره
در مسیر پرترافیک وبلاگ های هواداری، نام برخی از بازیگران بیشتر به چشم می خورد.
نمی توان آمار دقیقی ارائه داد ولی آن چه مسلم است بازیگری به نام «محمدرضا گلزار»، در شبکه مجازی هم موفق شده است قلب بسیاری از دوستداران جوان سینما را فتح کند.
طرفداران پرشمار گلزار در رقابتی نامحسوس، سعی می کنند تا داغ ترین اخبار و عکس ها را روی وبلاگ هایشان منعکس کنند. با مرور نام هایی که این طرفداران دو آتشه برای وبلاگ هایشان انتخاب کرده اند، می توان به عزم راسخ آن ها در مسیر هواداری پی برد. این عنوان ها را با هم مرور می کنیم:
سلطان قلب ها (محمدرضا گلزار)، دوستداران محمدرضا گلزار، گلزار من، دیار گلزار ی ها، گروپ اختصاصی گلزار، آقای سوپراستار (محمدرضا گلزار)، گلزار سلطان سینما، سلام آقای گلزار، هواداران داداش رضای عزیز، هواداران دو آتشه محمدرضا گلزار و...
هواداران گلزار هم از نظر تعداد گوی سبقت را از دیگران ربوده اند، هم از لحاظ به روز بودن و حجم مطالبی که ارائه می دهند.
وارد یکی از این وبلاگ ها که شوید می توانید داستان های پرسوز و گدازی، در باب لحظات دیدار نویسنده وبلاگ با این بازیگر را بخوانید.
مدیر یکی از این وبلاگ ها پس از کشف محل دقیق لوکیشن فیلم برداری آخرین فیلم یکی از بازیگران، چندین صفحه درباره شور و شوق زایدالوصفش نوشته و توضیح داده است که چگونه در آن لحظه، از خوشحالی در پوست خودش نمی گنجیده و دوست داشته است هرچه زودتر خودش را به آن محل برساند، تا شاید بتواند از فاصله ای نزدیک محو تماشای اسطوره ماندگارش شود. او خاطره دیدار آن روز فراموش نشدنی را، با جزئیات کامل شرح داده و نوشته که همراه با مادرش به گل فروشی رفته است تا شاید بتواند در ازای تقدیم گل، عکس و امضایی به یادگار بگیرد. ظاهرا امکان این دیدار فقط در حد چند ثانیه، در کنار خودروی زیبای آقای بازیگر مهیا شده و نویسنده وبلاگ توانسته در حالی که از شدت خوشحالی به خود می لرزیده است، برگه منقش به امضا را از دست این ستاره محبوبش دریافت کند.
یکی دیگر از هواداران هم پس از دیدن بازیگر مورد علاقه اش، این بیت در ذهنش تداعی شده است:
گفتم ببینمش مگرم درد اشتیاق/ ساکن شود بدیدم و مشتاق تر شدم


خورشید یخی
بعد از «محمدرضا گلزار»، طرفداران «بهرام رادان» هم جنب و جوش زیادی، در خانه های مجازی شان دارند. مرور نام تعدادی از وبلاگ های شیفتگان این بازیگر، تنوع و تعداد بالای وبلاگ هایی را که درباره او ساخته شده است، نشان می دهد: تقدیم به بهرام رادان، سیمرغ آسمان هنر بهرام رادان، بهرام رادان ستاره سینما، بهرام گل، بهرام رادان (خورشید یخی)، اندر احوالات بهرام خان رادان، بهرام رادان آکتور سینما و...
در بین بازیگران مرد محمدرضا فروتن، حامد بهداد، امین حیایی و پوریا پورسرخ بازیگرانی هستند که طرفداران مجازی بیشتری دارند. در بین بازیگران زن هم «گلشیفته فراهانی» و «باران کوثری» به لحاظ تعداد طرفداران در دنیای مجازی، در صدر قرار گرفته اند. (اگر معیارمان فقط تعداد وبلاگ ها باشد.)


هواداری پیر و جوان نمی شناسد
اگر فکر می کنید این هواداران فقط برای بازیگران جوان وبلاگ راه می اندازند، سخت در اشتباهید. در بین بازیگران میانسال هم هستند کسانی که مشمول لطف و توجه وبلاگ نویسان شده اند.
«پرویز پرستویی» یکی از آن هاست. فردی به نام «مهدی» در وبلاگی با عنوان «عموپرویز سینمای ایران» از احساسات عمیقش درباره این بازیگر می نویسد.
او در معرفی وبلاگش پرستویی را فردی معرفی کرده است که: «کسی نمیتونه عاشقش نباشه» و اضافه کرده که خودش، عاشق اخلاق و مرام و حس این بازیگر شده است.
نوشته های جدید این وبلاگ را که مرور کنید به جملات جالبی برمی خورید.
مثلا نویسنده پس از اکران فیلم «بیست» با بازی «پرویز پرستویی» حس درونی اش را این طور توصیف کرده است: خودم به شخصه وقتی پس از ١٨ ماه پرویز رو روی پرده سینما دیدم دلم می خواست بگم سلام بر آقامون پرستویی!!!


عاشق خاکی بودنش شدم
نویسنده وبلاگ در یکی از یادداشت هایش، از وبلاگ هایی که مدام خبرهای جورواجور از خبرگزاری های مختلف، «کپی- پیست» می کنند، انتقاد کرده است. او عنوان کرده که دوست دارد بیشتر مطالب تحلیلی درباره بازیگر مورد علاقه اش بنویسد.
او درباره این بازیگر یک سری اطلاعات ارائه داده که مشخص نیست منبعش از کجاست. مثل این خبر که: «پرستویی قبول نکرد در جشنواره بیست و هفتم برایش مراسم بزرگ داشت بگیرند» یا این تحلیل که پرستویی از حرف و حدیث هایی که پس از سیمرغ گرفتنش می شنید خسته شده بود، به همین دلیل کم کار شد و یک مقدار استراحت کرد.
او در ادامه این خبر نوشته است: امسال هم که دوباره دو تا از کارهای پرستویی به جشنواره فیلم فجر راه پیدا نکرد، جشنواره امسال ثابت کرد که لیاقت حضور این بازیگر رو از دست داده. او حتی قبول نکرد که براش، مراسم بزرگ داشت بگیرند که این نشان از تواضع بی حد و اندازه عموپرویز داره. منم عاشق این تواضع و خاکی بودنش شدم.


بقیه روزهای سال را حسرت به دل گذاشتی!
طرفداری آداب و رسومی دارد و اگر شما می خواهید یک طرفدار حرفه ای باشید، باید اصول کار را به خوبی بیاموزید! یک هوادار، همیشه باید تاریخ تولد بازیگر ستاره اش را به خاطر داشته باشد.
هواداران برای سالروز تولد ستاره محبوبشان برنامه های ویژه ای تدارک می بینند. آن ها با استفاده از ترانه های شاد و عکس های کیک های خامه ای، جشن تولدی مجازی را تدارک می بینند و با پیام هایشان، بقیه هواداران را هم به مراسم جشن دعوت می کنند.
این جشن ها معمولا با چند شعر عاشقانه و متن ادبی که درباره ویژگی های کم نظیر ستاره سروده شده است، تکمیل می شود.
با خواندن این متن می توانید به شدت علاقه نویسنده وبلاگ به بازیگر محبوبش پی ببرید:
منت سر تقویم ها گذاشتی و بهار را خجالت دادی/ فروردین را سرافراز کردی/ روز یازده فروردین را تا ابد شرمنده خودت کردی/ و بقیه روزهای سال را حسرت به دل گذاشتی/ چه اقبالی داشت فصلی که تو تحویلش گرفتی و افتخار پانهادنت به زندگی را، به شکوفه های بهار دادی
این متن ها برای آن هایی که از حال و هوای هواداران خبردار نیستند، می تواند خیلی هم بامزه باشد. مثلا اگر همین امروز به وبلاگ یکی از ستاره ها(که تولدش هشتم اردیبهشت است) سر بزنید، با این جملات مواجه می شوید:
"اردیبهشت با هوای مطبوع و بهاری اش، با رنگین کمون های هفت رنگ دیدنی اش چشمان فرزند بهار را دید تا لبخندی از سر شوق بر لبانشان نقش ببندد.
"و بهار در چنین روز مقدسی، تولد فرزند بهار را، باشکوه تر از همیشه جشن می گیرد و هدیه اش را که هزاران بهار دیگر است به فرزندش تقدیم می کند.


هشدارهای هواداران را جدی بگیرید!
یک هوادار واقعی باید از تمام توانش، برای اطلاع رسانی درباره بازیگر مورد بحث استفاده کند. وبلاگ «ترانه علیدوستی» در این زمینه، وبلاگی مثال زدنی است و اطلاعات پر و پیمانی به مخاطبانش ارائه می دهد.
در این وبلاگ می توانید تعداد زیادی نماهنگ و فیلم، درباره این بازیگر دانلود کنید. از صحبت های ترانه درباره مذمت قاچاق فیلم گرفته تا نماهنگ تئاتر«فنز».
مدیر این وبلاگ درباره انگیزه اش از افتتاح چنین وبلاگی می گوید: انگیزه رسانه ای ایجاد وبلاگ هواداری از او، به زمانی برمی گردد که دیدم حتی یک فضای اینترنتی مناسب که خارج از فضای مطبوعات به درج اخبار فعالیت های «ترانه علیدوستی» بپردازد، وجود ندارد.
به این موارد فضای زنده اینترنت، مکالمه با دیگر هواداران، تشکیل فضای نقد مشفقانه بدون درگیر شدن با باندهای رسانه ای، ارائه فیلم های حضور در جشنواره ها و مراسم ها و تصاویر منحصر به فرد برای دانلود علاقه مندان و ایجاد یک آرشیو برای این بازیگر محترم را نیز اضافه کنید.
او در جدیدترین یادداشتش یک اطلاعیه هشدارآمیز هم منتشر کرده و نوشته است: به اطلاع کلیه مراجعه کنندگان رسمی و حقوقی این وبلاگ می رسانم که خانم ترانه علیدوستی، در سیستم کاری و فرهنگی خود، فردی به نام مدیر برنامه و... ندارد.
متاسفانه باخبر شدیم که فردی با معرفی خود به عنوان مدیر برنامه های «ترانه علیدوستی» ، به قصد اخاذی وارد مذاکره با اهالی رسانه و سینما می شود.


شاخک های حساس وبلاگ نویسان
برخی از سایت ها و وبلاگ ها نیز بیشتر، اخبار رسانه های رسمی را گردآوری می کنند و خبر اختصاصی برای عرضه ندارند.
«پریا پرنوری» که سایت «باران سینما» را می گرداند، با خنده می گوید: ما به جای خبرگزاری خبر ربایی داریم. هرکسی هر خبری زودتر پیدا می کند، لینکش را در بخش نظرها می گذارد و ما هم استفاده می کنیم هواداران شاخک های حساسی دارند.
آن ها هر خبری را که به نحوی به بازیگر مورد علاقه شان مربوط باشد، در وبلاگ منتشر می کنند. حتی اگر آن بازیگر از چند فرسخی دوربین فیلم رد شده باشد، آن ها بلافاصله روی آن فیلم متمرکز می شوند و آخرین اخبار و اطلاعات آن را ارائه می کنند.


این سوپراستار در چه سالی گواهی نامه گرفته است؟
بیشتر وبلاگ های هواداری، تعامل خوبی با زردنامه های سینمایی دارند. آن ها بخشی از اخبارشان را از همین راه تامین می کنند.
در برخی وبلاگ ها گرایش طرفداران، با سلیقه ویژه نامه های عامه پسند هم خوان است و از این رو ارتباط خوبی بین این دو رسانه شکل می گیرد.
برخی از وبلاگ های هواداری دقیقا به همان سوالاتی پاسخ می دهند که مردم در زردنامه ها دنبال آن می گردند. مثلا یکی از وبلاگ ها چندین مطلب جداگانه درباره مدل خودروی بازیگر محبوبش، سالی که او گواهی نامه گرفته و تعداد تصادف ها و میزان خسارت وارد آمده و... نوشته و ماجراهای مربوط به این حوادث را با آب و تاب تعریف کرده است.
این ها دقیقا همان اخباری است که خوانندگان زردنامه ها آن ها را با اشتیاق دنبال می کنند. البته به دلیل تعامل زیاد وبلاگ ها و زردنامه ها، برخی اوقات ارتباط این دو دچار چالش می شود.
به عنوان نمونه چندی پیش یکی از وبلاگ نویسان شماره تلفن یکی از زردنامه ها را نوشته بود و از خوانندگانش خواسته بود که تماس بگیرند و برای سرقت مطالب از وبلاگش اعتراض کنند.
یکی از طرفداران «بهرام رادان» هم در وبلاگش از این که زردنامه ها خبر ازدواج بهرام رادان را به دروغ منتشر کرده اند، اظهار ناراحتی کرد و خبر داد که رادان می خواهد از مدیر مسئول آن هفته نامه شکایت کند.

لطفا برای ما وبلاگ درست نکنید
برخلاف آن چه فکر می کنید، بیشتر وبلاگ های هواداری بدون هماهنگی با بازیگر موردنظر ایجاد می شود.
هواداران خاطرات زیادی دارند از این که صفحات چاپ شده وبلاگ را، به بازیگر مورد علاقه شان نشان داده اند و با تشویق او دلگرم شده اند.
با این حال بیشتر بازیگران از وجود چنین وبلاگ هایی بی خبرند و در مواقعی خوشحال می شوند که کسی برایشان وبلاگی درست نکند!
«ترانه علیدوستی» تنها بازیگری است که به صورت پی گیر و فعال وبلاگ می نویسد.
وبلاگ «خنده و فراموشی » جایی است که ترانه آن را برای انتشار داستان های ادبی اش انتخاب کرده است و ترجیح می دهد در آن از دنیای پر سر و صدای بازیگری فاصله بگیرد.
او در یکی از مطالبش نوشته است: بنده حقیر صمیمانه و مخلصانه به اطلاع می رساند که از این پس، آن دسته از پیام هایی که حاوی کلمات و عبارات زیر باشد، بدون هیچ دلیل منطقی و فقط از روی سلیقه نگارنده، سانسور خواهد شد.
بازی- فیلم- ١۵ ساله- جشنواره- علیدوستی، مصاحبه، شما واقعا...، سینمای ایران- نقش، نوشته هایت مثل بازی هایت و....
ترانه علیدوستی در این مطلب نشان داده است که دوست دارد مثل یک نویسنده معمولی، دل نوشته هایش را بنویسد و هویتی مستقل از کارهای سینمایی اش داشته باشد.
دوست دارم بدانم واکنش دیگر ستاره ها نسبت به وبلاگ های هوادارانشان چگونه است؟ آیا ممکن است آن ها نیز چنین حسی نسبت به این وبلاگ ها داشته باشند؟ آیا از این که مدام زیر ذره بین باشند لذت می برند، یا این که هر روز بر واژه «شهرت »نفرین می فرستند و تنهایی از دست رفته شان را جست و جو می کنند؟

 

منبع: روزنامه خراسان، 12 اردیبهشت 1388

/ 0 نظر / 37 بازدید